Acura Hakkında Bilgi


Amerikan şirketi Acura, 1986 yılında ABD ve Kanada pazarlarında prestijli modellerin satışı için Honda şirketinin Kuzey Amerika bölümü olarak kuruldu. Şirketin ilk modeli, 1985’te diğer ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’ne otomobil ihracatı yasağına bir yanıttı. Gelecekte diğer Japon şirketleri Toyota ve Nissan tarafından devralınacak ayrı bir marka yaratmak çok ciddi bir adımdı.

Acuranın Genel Özellikleri

Acura arabaları arasındaki temel fark, donanım seçeneklerinin olmamasıdır – tüm modeller piyasada yalnızca maksimum versiyonda sunulmaktadır. Ancak Acura Legend olarak adlandırılan ilk model 1987 yılına kadar piyasaya sürülmedi. Araba üç gövde tarzında üretildi ve kaputun altında 2,7 litre hacimli devrim niteliğinde altı silindirli bir güç ünitesi vardı.

1990 yılında şirket, 255 beygir gücü üreten 3.5 litrelik bir motor alan NSX adlı bir spor kupasının tanıtımıyla ürün yelpazesini genişletti. Araba, devrim niteliğinde bir alüminyum gövde ve tekerleklerin her birine güç dağıtmaktan sorumlu bir bilgisayarla arkadan çekişli bir şanzıman aldı. Gövdenin aerodinamik alanındaki tüm gelişmeler dikkate alınarak yapılmış olması nedeniyle şirketin Formula 1 şampiyonasına katılması sayesinde hava direnci katsayısı 0.25 birime düşürüldü. 1997’de ikinci nesil NSX tanıtıldı280 beygir gücünde daha güçlü bir motor alan ve motor hacmi 3,2 litreye yükseldi. Bununla birlikte, Alman Nürburgring pistinde en iyi zamanın peşinde, şirketin mühendisleri motor gücünü 293 beygir gücüne kadar geliştirmeyi başardılar ve bu, 2008 yılına kadar üretim motorları için rekor bir başarıydı. Model, 2005 yılında kaldırılmıştı ancak 2013 yazında o duyuruldu Acura edildi yeni bir sürümü üzerinde çalışıyor SX ve model erken 2016 yılında satışa çıktı.

Acura Büyüyor

1991 yılında sedan ve spor coupe versiyonları bulunan üçüncü model Acura Integra piyasaya girdi. İlk versiyon, 144 beygir güç üreten 1.8 litrelik benzinli motora sahip bir coupe olarak geldi ve fiyat, Nissan ve Toyota’dan gelen rakiplerin seviyesinde belirlendi. Spor coupe, motor gücünün 170 beygir gücüne ulaşması ve gövdenin NSX benzerliğinde yapılması dışında sedan versiyonuyla aynı seçeneklere sahipti. Model, 2000 yılına kadar piyasada kaldı ve öncelikle motor gücünün arttırılması ve modelin ekipmanına yeni seçenekler eklenmesiyle ilgili çeşitli yükseltmelerden geçti.

Kompakt sedan Acura EL 1995 yılında piyasaya sürüldü. Araba, Honda Civic temelinde inşa edildi. Bununla birlikte, satışlarda kompakt lüks sedan segmentindeki diğer tüm rakipleri geride bırakmasına izin veren daha ilerici teknik özellikler aldı. 2003 yılında sunulan restyled model, 190 beygir gücünde daha güçlü 2 litrelik bir motor aldı ve hala üreticinin mevcut model yelpazesinde yer alıyor.

Sedan Modelleri İle Ön Plana Çıkıyor

Acura tarihindeki en önemli yıl, disk frenli ve iki turboşarjlı motora sahip ilk orta boy SUV SLX’in galasının gerçekleştiği 1996 olarak adlandırılabilir. Elbette, model Ford ve General Motors’un rakiplerinden önemli ölçüde daha düşüktü, ancak modelin satışları çok başarılı olmadı ve 1999’da durduruldu.

Acuranın Diğer Yenilikleri

2000 yılında, bugüne kadar en çok satan Acura otomobili olan şirketin en başarılı modeli sunuldu. Model MDX, turboşarjlı altı silindirli motora, 228 beygir gücüne ve artırılmış konfor kabinine sahip tam boyutlu bir SUV. Arabanın 2,5 tonluk bir kütlesi vardı, ancak bu, 263 beygir gücünde yeni bir motor sunulduğunda, yeniden biçimlendirmeden sonra saatte 180 kilometre ve saatte 210 kilometre maksimum hız göstermesini engellemedi.

2004 yılında Acura, TSX serisini üretiyor – 200 beygir gücünde bir motora sahip bir spor sedan, ayrıca 5 vitesli “otomatik” ve SportShift sıralı vites değiştirmeli 6 vitesli manuel şanzıman.

2004’ün sonunda yeni bir TL serisi ortaya çıktı – güzel bir gövde silueti, 3.2 litrelik 270 beygir gücünde bir motor, deri iç mekan ve en son teknolojilere sahip tamamen yeni bir araba: Bluetooth, DVD-Sesli sekiz kanallı ses ve DTS 6 diskli Değiştirici, HandsFreeLink.

2005 Yılında Acura

2005 yılında, yeni RL markası özel otomobillerin standartlarını yeniden tanımladı. RL, 300 beygir gücü, bir VTEC motor ve viraj dengesi ve rahat manevra sağlayan devrim niteliğinde bir SH-AWD sistemi ile donatılmıştır.

Acura, 2006’dan beri Çin pazarına açıldı. RDX olduğu salınan – ilk turboşarjlı benzinli motor ile donatılmış bir otomobil Acura. 2.3 litrelik motor tamamen alüminyum bir yapıya sahiptir. Motor 240 hp geliştirir. 6000 rpm’de.

2007 yılında, i-VTEC sistemli 2.4 litrelik bir motorla donatılmış TSX modeli piyasaya sürüldü; gücü 201 hp’dir. Motor, modern Amerikan pazarının gereksinimlerini karşılayacak şekilde değiştirildi, ekonomik ve çevre dostu, bu nedenle bu yıl modele olan talep haklı.

2008’de şirket yeni bir seviyeye geçiyor ve sınırlarını genişleterek otomobilleri Japon pazarına getiriyor.

2009’da yeni Acura ZDX crossover piyasaya çıktı. Ayrıca üreticileri Acura bir araba yarattı MDX bir uyarlanmış hidrolik direksiyon sistemi ve arka kolun katı yüklemesiyle. Kaputun altında, güncellenmiş 6 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş 3.7L V-6 motor var. Bu yıl geleneğini devam RDX, ilk kompakt SUV Acura 2006 yılında ilk görülen.

Ocak 2012’de Detroit otomobil fuarında Acura üç yeni öğe gösterdi: ILX spor sedan prototipi, restyled RDX crossover ve NSX süper otomobil konsepti. Bu yıl yeni RLX modeli piyasaya çıktı. Bu model, RL modelinin bir tür devamıdır, ancak mekanik özellikleri birçok yönden önceki modelden üstündür ve dışa doğru belirgin şekilde daha uzundur.

2013 yılında, hibrit bir aktarma organına sahip dört tekerlekten çekişli E sınıfı bir sedan olan RLX Sport Hybrid piyasaya sürüldü. Aynı zamanda, otomobilin yakıt tüketimi, kombine çevrimde 100 km’de 7,8 litredir. İki kavramalı 7 vitesli otomatik şanzıman ile birlikte çalışan santralin toplam gücü 377 hp’dir.

2014’ten bu yana, Acura otomobillerinin resmi satışları Rusya’da başlayacak ve diziliş ana rakiplerine benzer olacak. Tam boyutlu MDX SUV ve iki executive sedan, RL ve TL’ye ek olarak, 2010 yılında tanıtılan ZDX crossover’lar da müşterilerin beğenisine sunulacak. Bu model, Amerikan otomotiv pazarındaki tüm yeni trendlerin somut örneği haline geldi. Kaputun altında ZDX, 300 beygir gücünde 3.5 litrelik benzinli bir motora ve ana şirket Honda’nın serisinde benzeri olmayan fütüristik bir tasarıma sahiptir

2014 yılına kadar, bir aile arabasının gereksinimlerini tam olarak karşılayan bir araba piyasada mevcuttu – 2010’dan beri üretilen TSX Sport Wagon modeli. Benzin tüketimi sadece 7,8 litre olduğundan bu oldukça ekonomik bir araba. 100 km için. Otomobil, otomatik beş vitesli şanzımanla çalışan 200 hp dört silindirli bir motorla donatılmıştır.

2012 yılında pazara giren ve RL modelinin yerini alan bir model olan Acura RLX, 2015 yılında aktif olarak üretilmeye devam etmektedir. Optik LED araba övünür, 2015 yılında bir 3.5-litre V-altı silindirli benzinli motor, biz birkaç yeni modelleri gördüm Acura. Bunlardan ilki olan RDX, Şubat 2015’te Chicago’da halka tanıtıldı. Bu model, dört tekerlekten çekişli K2 sınıfı bir SUV. Bu modernize edilmiş model, bir dokunmatik ekran ve bir multimedya sistemi varlığında selefinden farklıdır. Ayrıca yılın yeniliği – ILX modeli… Bu, radyatör ve tamponların güncellenmiş tasarımına sahip bir “D” sınıfı sedandır. Bu model bir öncekinden ve LED farlardan farklıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir