Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır


Boşalmış bir batarya, otomobillerin en yaygın arızalarından biridir. Belirgin bir nedenden ötürü ortaya çıkan bir sorun planlarınızı bozabilir. Neyse ki, çoğu durumda, pili bitmiş bir araba birkaç dakika içinde başlatılabilir. Bunu nasıl yapacağımızı, kırılmayı nasıl tanıyacağımızı ve gelecekte buna karşı nasıl korunacağımızı anlatıyoruz.

Akünün Bittiğini Nasıl Anlarım

Anahtarlıktaki kilit açma düğmesine bastığınızda makinenin nasıl tepki verdiğini izleyin. Düşük şarj belirtileri:

kapı kilitleri açılmadı;
ampuller açılmadı veya loş olarak yanıp sönmedi;
alarm sistemi silahsızlanma sesi çıkarmadı ya da bir nota sıkmadı.
Makineyi bir anahtarla açın ve kontağa takın. Böyle bir yedek başlatma yöntemi, marş motorunun bir düğme ile kontrol edildiği araçlarda bile mevcuttur. Anahtarı nereye yerleştireceğinizi bilmiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakın.

Gösterge paneli aydınlatması aküye rağmen çalışmaya devam ederse, arabayı çalıştırma şansı azdır. Anahtarı çevirin veya düğmeye basın. Marş motoru karakteristik bir subluksasyon sesiyle yavaşça dönecektir. Her biri 5 saniyeden fazla olmamak üzere iki ila üç başlatma denemesi yapın. Motor çalışmazsa ve marş motoru devir sayısı yerine tıklama sesi duyarsanız, enerji rezervi sıfırdır. Aramak zorunda başka bir yolu.

Akülü takılı bir araba nasıl çalıştırılır?

Basitten karmaşığa giden yolları listeliyoruz. İleriye baktığımızda, lansmandan sonra hızınızı 2000-2500’e yükseltmenizi ve 5 dakika boyunca tutmanızı öneririz.

İtmek
Manuel şanzımanlı otomobiller için uygundur. Prensip basittir: makineyi 10-15 km / s hıza kadar dağıtın, ikinci veya üçüncü vitesleri açın ve ardından debriyajı sorunsuz bir şekilde bırakın. Tekerlekler krank miline tork verecek ve motor normal şekilde çalışacaktır.

Ölü bir aküye sahip bir araba, derin çukurlar olmaksızın düz bir yolda çalıştırılabilir. Tekerlek çukura çarparsa, araba hızını kaybeder veya durur. Kendiniz itmek için sürücü kapısını açın ve sol elinizle ön cam rafına yaslanın. Sağ elini direksiyonda tut. İstediğiniz zaman arabaya atlamaya hazır olun.

Yoldan geçenler veya diğer sürücüler size yardım ederse çok daha uygun olur. Arabayı bırakmanız gerektiğinde onları korna çalacağınıza karar verin.

Artı: hızlı, ek aletlere ve sarf malzemelerine gerek yok.

Eksi: özellikle kötü havalarda ve soğukta fiziksel olarak zor.

Çekin
Prensip aynıdır, sadece hız, ipinize bağlı başka bir aracın geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Birçok modelde ön ve arka tamponun altında halkalar, diğerlerinde ise özel tapaların altındaki dişlere vidalanan diş telleri bulunur.

Asistanın zamanında durabilmesi için, örneğin iki bip sesi vermek için bir sinyal için onunla görüşün. Kullanılmış bir aküye sahip bir araba başlatmak için, 20-30 km / saate kadar hızlandırın, ikinci vitese geçin ve debriyajı sorunsuz bir şekilde serbest bırakın. Çalışan bir motorun sesini duyduğunuzda ve takometrenin yükselen okunu gördüğünüzde bir sinyal verin ve durun.

Artı: hızlı, rahat, sadece bir kabloya ihtiyacınız var.

Eksi: delik yırtılmışsa veya zımba yoksa uygun değildir, kuvvetli bir sarsıntıyla makineye zarar verebilirsiniz.

»Ateşle”
Sürücü ve şanzımandan bağımsız olarak herhangi bir otomobil için uygundur. Piliniz oturduysa, ancak sürücü arkadaşlarınız kurtarmaya hazırsa. Her iki tarafta bir çift timsah klipsli özel kablolara ihtiyacınız var. Pilleri bağlayın: kırmızı kelepçe artı, siyah kelepçe şase veya eksi şeklindedir. Direksiyonun arkasına geçin ve motoru çalıştırmaya çalışın. 10 saniyeden fazla olmamak üzere üç deneme yapın. Bu işe yaramadıysa, kabloları çıkarın: marş motorunu çevirmeye devam ederken, her iki pili de inebilirsiniz.

«Çakmak ” için benzer veya daha büyük kapasiteli bir bataryaya ihtiyacınız vardır. Toyota Land Cruiser Lada Granta’yı piyasaya sürecek, ancak tam tersi değil. Dizel bir araba, kullanılmış bir akümülatöre sahip bir benzine sahip olmanıza yardımcı olur, ancak bunun tersi de geçerli değildir.

Artı: hızlı, fiziksel çaba harcamadan, sıkışık bir bahçede koşabilirsiniz.

Eksi: elektroniklere zarar verme olasılığı vardır, düşük kapasiteli donör bataryası hızla boşalır.

Başlangıç şarj cihazından «ateşle”
Bir başlangıç şarj cihazınız (ROM) varsa, kaputu açın ve otomatik aküye bağlayın: kırmızı kabloyu artı terminaline, siyah kabloyu eksi veya şasiye bağlayın. Cihazı açın ve direksiyona geçin. Arabayı çalıştırmayı deneyin-akü tamamen otursa bile, marş motoru kaydırılmalıdır.

ROM’un ani akımı ayarlanmışsa, aracınıza uygun bir değer seçin. Kullanım kılavuzunda veya pil etiketinde görülebilir: a harfinin önündeki üç basamaklı sayı.

Artı: çabuk, arabayı kendiniz başlatabilirsiniz.

Eksi: şarjlı cihazı elinizde tutmanız gerekir.

Pili acil durum modunda şarj edin

Başlatma işlevi olmayan normal bir şarj cihazınız varsa, pili çıkarın ve eve taşıyın. Cihazı bir prize takın ve akü terminallerine bağlayın. Maksimum akımı seçin ve 15-20 dakika bekleyin. Kaynayan elektrolitin sesini duyarsanız akımı azaltın, 5 dakika sonra cihazı kapatın ve pili arabadaki yerine yerleştirin. Bu yöntem yaz aylarında kullanılabilir. Kışın, alınan enerji, akünün boşaldığı bir arabayı çalıştırmak için yeterli olmayabilir.

Artı: özellikle sıcak mevsimlerde yüksek başarı oranları.

Eksi: yavaşça, acil durum şarjı pil ömrünü azaltır.

Manuel marş motoru

Manuel şanzımanlı araçlar için uygundur. Araba vahşi doğada sıkışmışsa, itmek imkansızdır ve yardım için hiçbir yerde bekleyemezsiniz. Tahrik tekerleklerinden birini krikoyla kaldırın. Lastiğin etrafına sarın (diske bağlanmadan!) 5-6 metre uzunluğunda bir ip. Onu, yaklaşık bir metre uzunluğundaki ucun dışarı çıkacağı şekilde sarın. Kontağı ve üçüncü vitese takın. İpi tutun, ancak avucunuza sarmayın. Gücüm nasıl daha güçlü olabilir. Etki, arabayı itiyormuşsunuz gibi aynıdır.

Artı: umutsuz bir durumda yardımcı olacaktır.

Eksi: zor, eline zarar verme riski var, her zaman işe yaramıyor.

Alkol
Sadece elektrolit eklemek için açılmakta olan kapaklı servis edilen piller için uygundur. Arabayı çalıştırmaya yardımcı olacak, ancak bir sonraki çalıştırmadan önce kalan aküyü değiştirmek zorunda kalacaksınız. Şarap veya başka bir alkollü içecek alın. Alkol içeriğini %10’a düşürmek için suyla seyreltin. Örneğin, 100 gram votkada 300 ml su dökmeniz gerekir.

Akü tapasını açın ve elde edilen çözeltinin 150 ml’sini içine dökün. Kurşun plakalar tortudan temizlenecek ve şarj kısa bir süre artacaktır. Arabayı çalıştırmayı deneyin.

Artı: umutsuz bir durumda yardımcı olacaktır.

Eksi: yeni bir batarya almam gerekecek.

Makinenin aküsü neden boşalıyor?
Unutulmuş farlar, araç içi ışık veya radyo. 10-12 saat sonra, motoru çalıştırmak için şarj yeterli değildir.
Soğuk. Soğukta yağ kalınlaşır ve akü kapasitesi azalır.
Jeneratör arızası. Şebeke voltajı düşerse, bir süre sonra akü tamamen boşalır ve artık makineyi çalıştıramaz.
Elektrik kaçağı. Hasarlı Tel, elektriği karosere ve toprağa yönlendirebilir.
Akü arızası. Tasarıma bağlı olarak pil ömrü 24 ila 60 aydır. Durumu bir multimetre veya voltmetre ile şarj edildikten sonra kontrol edilebilir. Arıza durumunda, 12 volttan daha az bir voltaj üretir.
Aracın aküsünün boşalmamasını nasıl sağlayabilirim?
Günde 20 kilometreden daha az sürüyorsanız, aynı anda birkaç yerde duruyorsanız, pili şarj etmek için haftada en az bir kez motora dakikada 2000-2500 rpm’de 15-20 dakika çalışmasına izin verin.

Elektrik parçasını teşhis etmek için her altı ayda bir veya yılda bir servis merkezini ziyaret edin. Kırılmayı erken bir aşamada ortadan kaldırmak, sonuçlarıyla uğraşmaktan daha ucuzdur.

Arabadan çıkarken, tüm elektrik tüketicilerini kapattığınızdan emin olun: farlar, araç içi ışıklar, radyo, ek ekipmanlar. Unutursanız, orta konsolunuza bir hatırlatma etiketi asın.

Pili özel cıvatalarla ve plakalarla sıkıca sabitleyin. Titreşim pil ömrünü azaltır. Her altı ayda bir terminallerdeki oksitleri temizleyin, kontağı bozar ve şarj hızını azaltır.

Servis edilen akülerdeki elektrolit seviyesini her üç ayda bir kontrol edin. En az yılda bir kez doldurun. Kuru plakalar pil kapasitesini önemli ölçüde azaltır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.