Alfa Romeo’nun Tarihçesi


İtalyan Alfa Romeo şirketi, tarihini, Fransa’dan bir sanayici olan Alexander Darracq’ın İtalya’da planladığı gibi Darracq arabalarını lisans altında üretecek bir şirket kurduğu 1906 yılına kadar takip ediyor.

Ancak 1910’da Fransa’dan gelen arabalar alıcısını bulamadı ve sahibinin zor ekonomik durumu onu İtalya’daki fabrikayı kapatmaya zorladı.

Ancak sadece birkaç ay sonra şirket yerel girişimciler tarafından satın alındı. Tesis ve tüm üretim tesisleri yeniden düzenlendi ve yeni şirketin adı ALFA oldu. Hemen ardından ilk 24 HP modeli piyasaya sürüldü. Şirketin yeni başkanı Ugo Stella, markayı uluslararası arenada aktif olarak tanıtmaya karar verdi. Yükseltilmiş 24 HP, Sicilya’da düzenlenen bir otomotiv yarışmasına katıldı.

Beş yıl sonra, 1915’te Nicola Romeo, markanın yeni sahibi oldu. Yaptığı her şeyde şöhret arayan matematik profesörü, yeni projesinde adını ölümsüzleştirmek istedi. Böylece tüm dünyada bilinen Alfa Romeo markasının modern ismi ortaya çıktı.

Genel Özellikleri

Roma, şirketin Formula 1’den önceki Grand Prix yarışlarına katılmasına liderlik etmeye başlayan genç bir adam olan Enzo Ferrari’yi işe alır. Ferrari, koğuşlarıyla birlikte katıldığı tüm yarışmaları kazanır ve reklamlardan ve sağlam para ödülünden elde edilen ekonomik verimlilik, yalnızca yarış arabalarının hazırlanmasına değil, aynı zamanda seri modellerin üretimine de yatırım yapmasına izin verir. İtalya’da Benito Mussolini’nin iktidara gelmesiyle birlikte şirket kamulaştırıldı ve tüm yönetici seçkinler görevden alındı. Yetkililer, şirketi hissedarlar konseyi ile birlikte yöneten özel bir komite atadı.

Sadece İtalya’da değil, yurtdışında da aktif olarak geliştirilen ve satılan sivil modeller, komitenin yeni projesine büyük önemlerini kaybetti – Alfa Romeo, kamyonlardan uçağa farklı bir planın askeri teçhizatının üretimini organize etmek zorunda kaldı motorlar. 1939’da araba üretimi nihayet durdu ve dört yıl sonra, tesis Müttefik birliklerin uçakları tarafından tamamen yok edildi.

1947’de şirket yavaş yavaş savaş sonrası ilk yarışmalara katılmaya başladı ve Enzo Ferrari yerine döndü. Commendatore’un koğuşları yeniden zaferler toplamaya başlar ve para ödülünden önemli bir pay alan şirket, sivil modellerin üretimini eski haline getirir. Gelecek vaat eden bir havacılık mühendisi Orazio Satta, bir aile günlük aracının sportif özelliklerini ve pratikliğini birleştirebilen bu tür arabaların yaratılmasıyla uğraşan Alfa Romeo’da çalışmaya geliyor.

Neden Alfa Romeo

Alfa Romeo yarış takımı, ilk iki Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazandı, ancak daha sonra en büyük premium üreticilerden biri haline gelen, kendisi tarafından oluşturulan bir takıma giden Enzo Ferrari olmadan. Bununla birlikte, başarılı gelişmeler ve Pininfarina tasarım stüdyosu ile eşit derecede başarılı bir ittifak, 1953’te, o sırada saatte 253 kilometre çılgın bir hız geliştiren ve bir aile arabası olarak kalan Ti modelinin piyasaya sürülmesine izin verdi.

Üretici, birkaç gövde seçeneğine sahip olan 1900 adı altında aynı anda birkaç araba üretiyor. Bununla birlikte, pahalı gelişmeler, otomobillerin fiyatını yükseltmeye zorladı ve bunun bir sonucu olarak, bu tür modeller geniş bir alıcı yelpazesi talep edemedi. Sorun, 1954’te Giullietta’nın piyasaya sürülmesiyle çözüldü.

Sürüş ve iç konfor, güçlü bir motor ve düşük maliyetin birleşimi, dünyaya daha sonra tüm spor otomobil üreticilerine ve tüm otomobillerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan bir ölçüt olan Alfa Romeo endişesine örnek olan bir otomobil verdi. .

1960, uzun süredir acı çeken markaya bir başka kriz darbesiydi ve bunun sonucunda şirket tamamen İtalyan hükümetinin kontrolüne girdi. Bundan hemen sonra, Alfa Romeo otomobillerinin dünya çapında satışları başladı. İki yıl sonra, eski Juliet’in yerini alan Gulia modeli piyasaya sürüldü.

1971 yılına gelindiğinde 15’ten fazla yeni model üretildi ve en büyük başarı, kendi güç aktarma organlarının kalitesizliğini ortadan kaldırmak için Alman Porsche şirketi ile bir işbirliğiydi. 63 beygir gücüne sahip 1.2 litrelik bir benzinli motor sunuldu ve yakıt tüketimi, Avrupa otomobil endüstrisi tarihindeki en düşük – 100 kilometrede 2 litre – oldu. Bu devrim niteliğindeki motorla donatılmış Alfasud, Avrupa’da en çok satan modellerden biri haline geldi.

Her Yönüyle Alfa

Ancak yetmişlerin sonu, şirket tarihindeki en büyük kriz oldu ve hissedarlar Japon şirketi Nissan ile ittifak kurmaya karar verdi. Güçlü bir müttefikin yatırımı, İtalyan otomobil üreticisini krizden çıkarmak için tasarlanan Arna modelinin 1982’de piyasaya sürülmesine yol açtı.

Bu olayların sonucu tüm dünyadaki sürücüler tarafından çok iyi biliniyor – 1986’da Alfa Romeo, Alfa otomotiv endüstrisinin geleneklerini korumaya çalışan, ancak kendi teknolojilerini kullanan otomobil devi Fiat’ın bir parçası oldu.

1987’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Alfa Romeo 164 adı verilen yeni bir model sunuldu. Küçük yükseltmeler dikkate alındığında 164’ün 1998’e kadar sürdüğünü belirtmekte fayda var. Henüz daha gelişmiş Alfa Romeo 166 ile değiştirilmemiştir.

1991, dünyaya spor sedan 155’i verdi ve 1997’de yerini Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü kazanan 156 aldı. 1994, eski Alpha modellerinin mirasını miras alan, hem pratik hem de düşük fiyatlarla sportif olan 145 ve 146 kompakt hatchback’lerin piyasaya sürüldüğüne tanık oldu.

21. yüzyılda Alfa Romeo 145 ve 146 yerini 2001, 2002 ve 2004 yıllarında Fiat’ın en çok satan otomobili olan 147’ye bıraktı. 80’li ve 90’lı yıllarda tasarım mükemmelliğine yönelik önyargı, yavaş yavaş, Fiat endişesinin başka bir bölümü olan Ferrari tarafından sağlanan ileri teknolojilerin kullanımından oluşan yeni bir konsepte yol açtı. 2005 yılında aynı anda iki yeni model sunuldu. Bunlardan ilki, Alpha’nın sportif karakterinin notaları ve artırılmış kabin konforu ile bir aile sedanı olarak konumlandırılan Alfa Romeo 159 oldu. İkincisi, pahalı BMW M3 ve Mercedes-Benz C sınıfı AMG ile rekabet etmek için tasarlanmış Brera spor kupası.

2006 yılında Alfa Romeo, 159 Sportwagon’un ve Brera’nın açık versiyonu olan Alfa Romeo Spider’ın piyasaya sürülmesiyle küresel pazarda sağlam bir yer edindi.

Aynı 2006 sonbaharında, Alfa Romeo Rusya pazarlarına geri döndü. Ayrıca, Brera ve Spider’ın güzellikleri de dahil olmak üzere markanın kesinlikle eksiksiz bir dizisi sunuldu.

2007 yılının başında Fiat Auto SpA 4 yeni otomobil şirketi olarak yeniden organize edildi: Fiat Automobiles SpA, Alfa Romeo Automobiles SpA, Lancia Automobiles SpA ve Fiat Hafif Ticari Araçlar SpA Fiat Group Automobiles SpA, tüm bu şirketlerin sahibi olarak kabul ediliyor.

Alfanın Başarıları

Aynı 2007’de, işler arttıkça, uzun zamandır beklenen spor modeli Alfa Romeo 8C Competizione halka gösterildi. Otomobil tutkunları, otomobilin ilk kez 2003 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept otomobil olarak sunulduğunu biliyor.

2008 yılında şehir otomobili Alfa Romeo MiTo’nun üretimine başlandı. Bebek Alfa Romeo MiTo, 19 Haziran 2008’de Milano’daki Sforza Kalesi’nde resmi olarak tanıtılan üç kapılı bir spor otomobildir. Uluslararası ilk çıkış 2008 İngiliz Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti.

2010, küçük aile beş kapılı araba Alfa Romeo Giulietta’nın görünümüyle kutlandı. Bu araba resmi olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Bu modelin 147’nin yerini aldığını söylemek güvenli.

2013 yılında, Alfa Romeo 8C’nin küçük kız kardeşi ortaya çıktı – 240 hp kapasiteli Model 4C. ve sadece 895 kg ağırlığındadır. Genel boyutları, düşük ağırlığı sayesinde sürücüler, coupe sınıfının bu iki kişilik spor otomobilini hemen beğendiler. Model, 2011 yılında 81. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Otomobilin üretimi, 2013 yılında başından itibaren Avrupa pazarında piyasaya sürüldü.

4c ve Giuletta modelleri, ucuz kompakt spor otomobiller olarak pazarlanmaktadır.

2015 belirleyici bir yıldı; yeni Alfa Romeo Giulia’nın görünümü yılın en büyük sansasyonuydu. Sonunda Alfa Romeo, gelecek vaat eden, prestijli bir orta sınıf otomobil olan efsanevi Giulia’yı geri getirdi. Araba, 24 Haziran 2015’te Alfa Romeo’nun 105. yıl dönümünde görücüye çıktı. Araba, 2016’nın başında Amerika pazarında görünecek. Rusya ile ilgili olarak, model sonbaharda zaten satışa çıktı.

İtalyan markası Alfa Romeo’nun yakın gelecekte birkaç yeni otomobili daha piyasaya sürmeyi planladığını belirtmek isterim. Yeni modellerin tasarımının da en iyi şekilde olacağından ve yeni otomobillerin teknik özelliklerinin tüm sürücüleri ve otomotiv dünyasının uzmanlarını bir kereden fazla şaşırtacağından eminiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir