Arabanın Lastikleri Nasıl Saklanır? | Nasıl Muhafaza Etmek Gerekir?


Sezonun başında» arabayı yeniden takarak ” merak ediyoruz: kullanılmayan lastik setini nerede saklayacağız? Tabii ki, lastikleri yazlık, bodrum katında veya şişmiş balkonda her zaman koyabilirsiniz. Fakat uygun bakım olmadan, çabucak değersizleşeceklerdir. Lastiklerin kış ve yaz aylarında, disklerde ve ayrı ayrı nasıl düzgün bir şekilde saklanacağını anlatıyoruz.

Kauçuğu nerede saklamak daha iyidir?

Araba lastikleri, insanlarla aynı koşulları sever — +5 ila +25 ° arası sıcaklıklar, %40 ila 80 nem oranı, iyi havalandırma ve doğrudan güneş ışığı da dahil olmak üzere UV radyasyonu yoktur. Sapmalara izin verilir — asıl önemli olan kısa süreli olmaları, üst üste 2-3 günden fazla olmamalarıdır.

Kapalı ısıtmalı balkon

Lastikleri güneş ışığından uzak karanlık bir yerde katlayın. Balkon her zaman gün boyu aydınlanmışsa, lastik dükkanlarında ve lastik tamir atölyelerinde satılan lastiklerin üzerine opak plastik kapaklar takın. Onları sonuna kadar sıkıştırmayın. Filmin içinde havanın serbestçe dolaşabilmesi için 10-15 küçük delikler yapmak daha iyidir. Lastikleri camlı bir balkonda veya sundurmada saklıyorsanız, küçük bir havalandırma için bir pencere açın-kauçuğun iyi havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Garaj

Kışın donmadığı sürece lastikler garajda saklanabilir. Yaz aylarında sürekli temiz hava akışı daha önemlidir-içeride havasız ve çok nemli olmamalıdır. Tüm seti serbestçe yerleştirebildiğinizden emin olun-lastikleri dar nişlere zorlayamazsınız. Onları çukura koymak da yasaktır-bol su ve havalandırma eksikliği kauçuğun ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır.

Bodrum, kiler

Lastikler doğru koşullarda saklanmalıdır. Oda sıcaklığının kışın sıfırın üstünde ve yaz aylarında +30° ‘ nin altında olduğundan emin olun. Bodrumlarda ve mahzenlerde zorunlu havalandırma sistemi olmalıdır-hava durgunlaşırsa lastikler ıslanır ve kıvrılır. Yakınlarda ısıtma cihazları ve su kaynakları olup olmadığını da kontrol etmeye değer.

Araba ile

Birçok sürücü arabayı Kış için garajda bırakır. Lastiği otomobilin disklerine saklamayı tercih ederseniz, mağazalarda ve yüz yüze satılan ön ve arka dekompresyon pedlerini ön ve arka tarafa yerleştirin. Bunları yuvarlatılmış kenarlı küplerle değiştirebilirsiniz. Yükü eşit olarak dağıtırlar ve kauçuğun aşınmasını yavaşlatırlar. Yaklaşık ayda bir kez, arabayı krikoda kaldırmanız ve tekerlekleri 45°döndürmeniz gerekir. Bunun yerine, arabayı garajdan çıkarabilir ve yaklaşık 1,5–2 km arasında sürebilirsiniz.böylece teknik sıvıların durmasına izin vermeyeceksiniz ve aşındırıcı süreçleri yavaşlatacaksınız.

Otobüs merkezi (otel)

Bu hizmet mağazalar, istasyonlar ve araba galerileri tarafından sağlanmaktadır. Lastikleri ve jantları depoya alarak, gelecek sezonun başında tekerleklerinizi sağlam ve sağlam bir şekilde size iade etmeyi taahhüt ederler. Birçok şirket müşterilerine sırasız bir lastik servisi ve lastik değişimi için bir indirim sunuyor. Lastikleri depoya verirseniz, tembel olmayın ve depoyu göstermenizi isteyin-lastiklerin düzgün bir şekilde katlandığından emin olun.

Lastiği nerede saklayamazsınız?

açık balkonlarda – yaz aylarında sıcak, kışın soğuk, rüzgardan, yağmurdan ve güneş ışınlarından saklanmak zor;
prefabrik ve kalıcı metal garajlarda, içlerindeki sıcaklık değişimleri gün boyunca 25-40° ‘ ye kadar çıkabilir;
havalandırmasız bodrumlarda, mahzenlerde ve depolarda lastikler yüksek nemden kuruyabilir veya bükülebilir;
konutlarda, dairelerin tamburlarında ve merdivenlerde hijyen ve yangın güvenliği kuralları yasaktır;
ısıtma cihazlarının ve su kaynaklarının yakınında (ısıtma boruları ve su muslukları dahil) mesafe en az 1,5 metre olmalıdır;
açık havada-hiçbir koşul karşılanmamaktadır.

Lastikleri yanlış depolarsanız ne olur?

Hangi koşulun ihlal edildiğine bakılmaksızın, sonuçlar aynı olacaktır-lastiklerin ömrü kısalır ve performans özellikleri bozulur. Bu genellikle aracın stabilitesinin azalması, gürültünün artması, titreşimin artması ve süspansiyonun hızlandırılmış aşınması ile kendini gösterir.

Lastikleri doğrudan güneş ışığında balkonda saklarsanız, UV radyasyonu lastiğin esnekliğini azaltacaktır. Çok sert bir lastik daha çabuk aşınacak ve darbeleri pürüzlü bir şekilde geçerken daha da kötüleştirecektir.

Ani sıcaklık değişimleri kauçuğun kimyasal özelliklerini değiştirir. Daha gevşek ve yumuşak hale gelir. Aşındırıcı asfalt parçaları lastikten hızla ayırır — bu tür tekerleklere binmek tehlikelidir.

Hava çok kuru ise (nem oranı %40’ın altındaysa), zamanla kauçukta aşınmayı hızlandıran mikro çatlaklar ortaya çıkar. Nem tüm sezon boyunca %80’in üzerindeyse, metal lastik çivileri depolandığında paslanır ve Alaşım jantlar metali aşındırıcı bir oksit filmle kaplanır. Lastikler de acı çeker-kauçuk bükülür ve çok gevşer.

Temiz hava eksikliği durumunda lastiklerin içine yoğunlaşma suyu düşer. Sonuçlar, yüksek nemde olduğu gibi aynıdır. Yakınlarda bir ısıtma cihazı varsa, lastik çatlar ve daha çabuk aşınır.

Lastiği disklerde nasıl düzgün bir şekilde saklayabilirim?
Tekerlekleri bir araya getirmek daha uygundur — daha az yer kaplarlar, kurulum daha hızlı olur ve lastik daha ucuza mal olur. Tek dezavantajı, ucuz olmayan ikinci bir disk seti satın almanız gerektiğidir.

Disklerdeki kauçuğu, özel kancalarda veya yumuşak kablolarda asılı halde düzgün bir şekilde saklayın. Kaynak elektrotlarından ince teller ve ev yapımı süspansiyonlar lastiklerden uzak tutulmalıdır-tekerleklere zarar verebilir. Lastiklerin deforme olmasını önlemek için her ay 45°kaydırılırlar.

Garajda lastiklerin disklere yığın halinde saklanmasına izin verilir. Tekerlekler yatay olarak yukarı bakacak şekilde katlanır. Her ay değiştirilirler-basıncı normalleştirmek için alttan yukarıya yığınlar gönderilir.

Lastiği disksiz nasıl düzgün bir şekilde saklayabilirim?
Sökülmüş lastikler daha kolaydır-dairedeki balkona taşımak daha kolaydır. Ancak lastikleri disksiz tutmak daha zordur — sıkı kurallara uymanız gerekir.

Disksiz kauçuk, özel bir rafta dikey olarak saklanır. Zemine de koyabilir, alttan düz ahşap çubuklar döşeyebilirsiniz. Deformasyonu en aza indirgemek için ayda bir kez lastik 45 ° döndürülür.

Disksiz lastiklerin bir yığına katlanmasına veya kancalara asılmasına izin verilmez — bunlar sıkılır veya düzleşir. Onları dar raflara sıkıp ince köşelere dayanamazsınız-kauçukta işaretler görünecektir.

Lastikleri depolama için nasıl hazırlarım?
Lastikleri arabadan çıkardıktan sonra iyice yıkayın. Kiri ve çakıl koruyucusunun yuvalarına sıkışmış kirleri temizleyin. Bitüm, yağ, benzin ve buz önleyici reaktiflerden gelen lekelere özellikle dikkat edin-kostik maddeler sadece bir sezonda kauçuğu parçalayabilir.

Bir lastik tamirhanesinde lastikleri karartma maddesi ile işlemesi isteniyorsa, atın-bunlar güçlü asitler içerir. Kauçuğu şeffaf silikonla örtmek daha iyidir — suyu yetersiz nem altında tutacak ve yoğuşmanın yükseldiğinde emilmesine izin vermeyecektir.

Lastiği disklerde veya araçta saklarken,yüzey gerilimini azaltmak ve aşınmayı yavaşlatmak için basıncı 1-1, 2 bara düşürmeniz gerekir. Lastikleri çıkarıyorsanız, bunları tebeşirle işaretleyin, örneğin sol ön ön, sağ arka arka arka. Lastikleri değiştirdiğinizde, maksimum kilometrelerini artıracaksınız.

Araba lastikleri ne kadar saklanır?
Çoğu üretici, lastiklerin piyasaya sürüldükten sonraki 5 yıl içinde kullanıma uygun olduğu konusunda hemfikirdir. Nokian ve Goodyear gibi Premium markalar, lastiklerin 6 ila 10 yıl arasında daha uzun süre saklanmasına izin veriyor. Yeni kauçuğa eklenmiş belgelerde belirli bir rakamın aranması gerekir.

Satın alırken lastiklerin çıkış tarihini belirlemek önemlidir. Yan duvarda DOT yazısını arayın. Ondan hemen sonra sayıları ve harfleri atlayın — ovalle çevrelenmiş dört basamaklı bir sayıyla ilgileniyorsunuz. İlk iki rakam haftanın sıra numarasıdır, ikincisi yıldır. Örneğin, 0221, lastiklerin 2021 yılının ikinci haftasında, 4-10 Ocak tarihleri arasında montaj hattından çıktığı anlamına gelir.

Sonuç
Özetlemek gerekirse, lastiklerin doğru şekilde depolanması için koşulları listeliyoruz. Sıcaklık + 5 … + 25, nem oranı %40-80, iyi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.