Aracınızı Kendiniz Cilalayın | Tüm Pratik Yöntemleri


Zamanla, otomobilin boya kaplaması eski pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını kaybeder. Onu onarmak için arabayı cilalamanız gerekir. Aletlere ve otokimyaya iyi davranıyorsanız, işi kendi ellerinizle yapabilir ve vücut bakım istasyonunu ziyaret etmekten tasarruf edebilirsiniz. Prosedürün hangi aşamalardan oluştuğunu söylüyoruz.

Araç cilası nedir ve neden gereklidir?

Herhangi bir araç zorlu ortamlarda kullanılır. UV radyasyonu, şiddetli sıcaklık değişimleri, aşındırıcı yol tozu, yakıt dumanları, hafif çarpmalar, düşen Yapraklar ve hayvan izleri boyayı yavaş yavaş yok eder. Sonunda içinde çatlaklar ve yontmalar ortaya çıkar.

Makineyi aşındırıcı aletlerle parlatarak, hasarlı boya tabakasını çıkarırsınız. Gövde daha pürüzsüz hale gelir, küçük kusurlar kaybolur, yeni otomobilin parlaklığı geri yüklenir. Bu etkiyi uzun süre korumak için makine özel koruyucu maddelerle kaplanır.

Araba sadece estetik nedenlerden dolayı cilalanmamalıdır. Çatlaklarda, kauçuk parçacıkları, yağ, yakıt, buz önleyici reaktifler ve bitümden oluşan yol kiri birikmektedir. Bu “kimyasal kokteyl” boyayı hızla zemine kadar aşındırır. Sadece 1,5 ila 2 yılda, küçük bir yonga paslı bir lekeye dönüşebilir ve beş yıl içinde delikten geçebilir.

Arabayı kendi elleriyle parlatmak

Çalışmaya başlamadan önce anlamanız gerekir — süreç çok zaman alır, dikkat, doğruluk ve aletlerle çalışma becerileri gerektirir. Ciddi bir hata boya hasarına ve onarımı için büyük masraflara yol açacaktır. Aracınızı yalnızca yeteneklerinizden %100 eminseniz parlatmaya devam edin. Değilse, iyi değerlendirmeleri olan özel bir atölyeye kaydolun. Bir başka zorunlu koşul ise garajın kullanılabilirliğidir. Makineyi açık havada parlatamazsınız – çatlaklardaki kir miktarı sadece artacaktır.

Makineyi parlatmak için hangi araçlara ihtiyacınız var?

Elektrikli döner parlatma makinesi daha ucuzdur (3 000 ruble’den), ancak eksantrik daha temiz çalışır (5 500 ruble’den).

Orta, küçük ve minimum sertlikte parlatma uçları sırasıyla yeşil, sarı ve beyaz renktedir. İş tecrübeniz yoksa, kürk çemberleri satın almayın-boyaya zarar vermek kolaydır. Kitin maliyeti yaklaşık 1 500-2 500 ruble.

Farklı çevreler için kaba, orta ve ince kıvamlı parlatma macunları. Rupes veya Koch üretim araçlarını kullanmak en iyisidir. Gövdeyi kendi ellerinizle parlatmak için 250 mL’lik şişeler yeterlidir. kitin maliyeti yaklaşık 2 000 ruble.

Maskeleme bandı. Maskeleme bandı uygun değildir — bir daktilo ile kolayca çıkarılır, ancak iş bittikten sonra ellerinizle kötü bir şekilde çıkarılır. Rulonun fiyatı 500 rubleye kadar. Suv’lar, minibüsler ve büyük otomobiller için iki ruloya ihtiyaç vardır.

Güçlü ışık kaynakları-100-200 W Akkor lambalar için, 15-30 W LED’ler için. Gövdeye farklı yönlerden parlayacak iki lambanın yerleştirilmesi tavsiye edilir. Böylece çizikleri, yontmaları ve diğer düzensizlikleri daha iyi göreceksiniz.
Beyaz ruh veya başka bir yağ giderici. Maliyet-şişe başına 100 ruble’den.
Parlatma kili. Fiyat, bir araba parlatma için paket başına 200 ruble arasındadır.
Sıvı sabun-tercihen en az miktarda kokuya sahip bir çocuktur. Maliyet-şişe başına 50 ruble’den.

Mat yoğun köpük malzemeden yapılmıştır. Fiyat 100 ruble’den.
İlk aşama temizliktir

Makineyi evde cilalamak için önce yıkamanız gerekir. Lavaboya bir gezintiye çıkın ve yüksek basınçlı bir makineyle kiri parçalayın. Garaja geri döndüğünüzde, araç gövdesini yumuşak bir süngerle tekrar yıkayın. En küçük damlacıkları toplamak için onu sahte süet bir bezle ve ardından mikrofiber bezle silin.

Tetik püskürtücüyü («çiğlenme») beyaz spirit şişesine yerleştirin. Arabanın tüm gövdesini püskürtün ve beş dakika bekletin. Arabayı bir kez daha süngerle yıkayın. Sıvı sabunu suda 1: 4 oranında çözün ve parlatma kilini torbadan çıkarın. Çalışma prensibi böyle намыливаете bir burada üstyapı detay, прикладываете kil ve натираете yüzeyi dairesel hareketlerle. Sonraki bölüm geçin. Kildeki kalıntıları zaten hissedebiliyorsanız, parçayı iyice ezin, böylece kir içeride kalır.

Kalan sabunu durulayın ve aracı kurulayın. Geri üfleme özelliğine sahip bir kompresörünüz veya elektrikli süpürgeniz varsa, tüm yarıkları ve derzleri üfleyin. Beyaz ruhu tüy bırakmayan bir bezin üzerine püskürtün, makinenin tüm gövdesini silin, kimyanın buharlaşmasını bekleyin.

İkinci aşama hazırlıktır

Bir aracı parlatırken, macunlar çıkıntı yapan herhangi bir parçaya yapışabilir. Bu nedenle maskeleme bandıyla kapatmanız gerekir:

boyasız plastikten yapılmış herhangi bir parça;
herhangi bir krom parçası;
plastik kalıplar, tabelalar ve diğer dekorlar;
kauçuk contalar;
yıkayıcı enjektörleri;
radyatör;
dikiz aynaları;
anahtar delikleri;
kameralar ve sensörler;
kapı kolları;
çıkıntılı çamurluklar;
etiketler.

Aracı daha hızlı parlatmak için tüm araçları ve araçları önceden toplayın. Garajda bir raf varsa, bunları orta rafa koyun — omuz seviyesinde. Değilse, bir Komidin de işe yarayacaktır-yerde bu nesneler müdahale edecektir.

Garajı kapatın-dışarıdaki toz ve kir içeri girmemelidir. Lambaları her iki tarafa yerleştirin ve ışınları makinenin gövdesine 10-15° açıyla yönlendirin. Işınlar araç boyunca kaymalı ve “alnına” yansıtılmamalıdır. Parlatma, tüm günü alabilecek uzun bir işlemdir. Sıkılmamak için önceden müzik veya sesli kitap hazırlamak daha iyidir.

Üçüncü aşama parlatmadır

En kaba parlatma diskini takın. Üzerine 6 damla tırnak büyüklüğünde macun sürün. Gövdeye takın, ancak açmayın. Ürünü lekelemek için 50×50 cm’lik bir alanda sağa ve sola, yukarı ve aşağı doğru sürün. Diski gövdeden çıkarmadan aleti çalıştırın. Minimumun biraz üzerinde bir hız seçin — dakikada 1.000 ila 1.500 devir arasında.

Arabayı elle parlatırken, makineyi önce yukarı ve aşağı, sonra sağa ve sola doğru hareket ettirin. Onu yavaşça sürün, gerizekalı olmadan. Ancak tek bir yerde tutmayın-Güçlü ısıtma nedeniyle boya kırılabilir. Macunu çalıştırdıktan sonra cihazı kaldırın ve gücü kapatın. Ürünün kalıntılarını yumuşak bir bezle silin.

Tüm gövdeyi cilaladığınızda, diski ve daha az aşındırıcı macunu alın. Ortalama hızı yaklaşık 2.000 — 3.000 rpm olarak ayarlayın. prosedürü tekrarlayın. Cilalamadan sonra vücuda parlaklık kazandırmak için en yumuşak diski ve son kat macunu almanız gerekir. Maksimum hızı seçin — 4, 500 ila 6, 000 rpm arasında. işiniz bittikten sonra, gövdeyi bir kez daha beyaz ruhla silin, kurumaya bırakın ve maskeleme bandını çıkarın.

Dördüncü aşama kalite kontrolü ve sonucun sabitlenmesidir

Arabayı dışarı çıkarın ve her taraftan güçlü bir lambayla aydınlatın. İdeal olarak, yeni bir otomobilinki gibi pürüzsüz, parlak bir yüzey elde etmelisiniz. Yanardöner çizgiler ve lekeler görürseniz, cilalamayı orta derecede aşındırıcı ve son katlanmış bir macunla tekrarlamanız gerekir.

Aracın kendi kendine parlatılması çok zaman ve çaba harcar. İlk ayda boşa gitmeleri yazık olur. Bu nedenle, makineyi gözenekleri dolduracak ve kirin küçük çatlaklara tıkanmasına izin vermeyecek bir koruyucu madde ile kaplamak daha iyidir:

karnauba Balmumu ve politetrafloroetilen bazlı cilalar ucuzdur-500 ruble’den. Ancak 3-6 ayda yıkanıyorlar;
gövdeyi sıvı camla kaplamak 3.000 – 5.000 rubleye mal olacak. Ürün bir yıla kadar dayanır ve boyanın dayanıklılığını arttırır;
nanokeramik bileşikler sıvı cam temelinde üretilir ve aynı şekilde çalışırlar, ancak 10 bin rubleden daha pahalıya mal olurlar;
şeffaf bir “zırhlı” filmin yapıştırılması 15-25 bin rubleye mal olur. Ama karşılığında 3-5 yıl boyunca korunursunuz.
Kendi ellerinizle parlatmanın beş kuralı
Bitişik alanları hemen parlatmayın. Boyayı aşırı ısıtmamak için vücut parçalarını değiştirmek daha iyidir.
Sertlik kanatçıklarını kırılmaya karşı parlatmayın. Oradaki vernik tabakası en incedir, tabana kadar silinebilir. Diski her iki tarafa doğru hareket ettirin, ancak kenara geçmeyin.
İşlenmekte olan parçanın kenarlarının ötesine geçmemek için diske değil, önündeki bölüme bakın.
Macunun çatlaklara ve derzlere girmesine izin vermeyin. Onu oradan yıkamak çok zor.
Arabanın tabanının karoseriye temas etmemesine dikkat edin. Hızlı bir dönüşle boyayı çıplak metale indirebilir.

En iyisi kendiniz cilalamak mı yoksa yüz yüze vermek mi?

Zaten vücut onarımı konusunda deneyiminiz varsa, elinizde alet bulundurmaya ve oto kimyasının çalışma prensibini bilmeye alışkınsınız, işi kendiniz yapın ve maliyetleri düşürün. Diğer tüm durumlarda, arabayı servis merkezine vermek daha iyidir. Ustalar parlatmanın hızlı ve güvenli olduğundan emin olacaklardır-gövdeyi kazara hasarlardan koruyacak, araçları doğru bir şekilde seçecek, işin kalitesini kontrol edecek ve garanti vereceklerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.