Aston Martin Hakkında Tüm Merak Edilenler


En ünlü lüks otomobil markalarından biri olan Aston Martin, 1904 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuş ve ilk yıllarında kurucularının adını almıştır. Şirketin ilk arabaları, dünya çapında çeşitli yarışmalara katılan sporcuların ihtiyaçları için özel olarak geliştirildi. Bu sporculardan biri, Singer-10 markasının ilk arabalarında prestijli Aston yarışını kazanan Lionel Martin’di. “Aston Martin” şirketinin modern adı bu şekilde ortaya çıktı.

Ancak ikinci model, markanın tescilinden iki yıl sonra geliştirildi ve Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle önlenen büyük ölçekli üretimi planlandı. Bununla birlikte, ülkenin en büyük havayollarından biri tarafından satın alınan birkaç test örneği yayınlandı.

Savaştan sonra üretim hiçbir zaman kurulmadı ve 1947’de harap Aston Martin, uzun süredir Lionel Martin hayranı ve hevesli bir spor araba koleksiyoncusu olan girişimci David Brown tarafından satın alındı. Bu arada halen kullanımda olan modellerin isimlerine ünlü DB’yi ekleyen Brown oldu.

1957, ilk iki Aston Martin modeli olan DB1’in ve yarış modifikasyonu DBR1’in piyasaya sürüldüğünü gördü. Buna ek olarak İngiliz, gelişmeleri DBR1’in modernize edilmesini ve böylece girişimci ve iddialı şirkete hemen teslim olan 24 saatlik Le Mans maratonuna katılabilmesini sağlayan Lagonda yarış şirketini satın aldı. 1959’da, markanın yeni sahiplerini uzun yıllar heyecanlandıracak kendinden emin, ancak yalnızca bir zafer kazanıldı.

Aston Martin Tarihçesi

Ancak David Brown, Fransa ve Büyük Britanya sınırlarının çok ötesinde dünya çapında ün kazanmanın zamanının geldiğine karar verdi. En iyi karar James Bond filmindeki çalışmalara katılmaktı. O zaman piyasaya sürülen Aston Martin DB5, şık bir tasarıma ve sağlam spor otomobil özelliklerine sahipti. Filmin modeli, standart model için 3.7’ye kıyasla daha güçlü 4 litrelik bir motorun yanı sıra dünyanın ilk beş vitesli spor şanzımanı ve viraja yüksek hızda girerken yuvarlanmayı sönümleyen yumuşak bir süspansiyon aldı. Sonuç olarak, Aston Martin DB5, Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasında da zamanın en çok satan spor otomobili oldu.

Bununla birlikte, üretimin modernizasyonu ile bağlantılı olarak hastalık ve finansal zorlukların başlamasıyla yıpranan David Brown, 1972’de şirketi satmaya karar verir. Yeni sahipler, 1947’deki David Brown’dan daha az hırslı değildi. 1972 boyunca Birleşik Krallık’ta Lamborghini ve Ferrari’nin rakiplerinin satışlarını ortadan kaldıran Aston Martin V8 piyasaya sürüldü. Ayrıca Lagonda şirketini canlandırmaya ve Aston Martin otomobillerinin bu marka altında ucuz versiyonlarını satmaya çalışıldı. Ancak yeni sahipler, Aston Martin’deki kontrol hissesini Ford’a satmak zorunda kalan sorunlarla da karşı karşıya kaldı.

Altı uzun yıl boyunca, Amerikan endişesi Aston Martin’in tamamen yeniden yapılandırılmasını gerçekleştirdi ve 1993’te kalan hisseler geri alındı. Ford yönetiminin sonucu, satışları her yıl artan ve 2001 yılında 6.000 adede ulaşan Aston Martin DB6 ve DB7’nin piyasaya sürülmesi oldu. Buna ek olarak, “Ford” 2003 yılında aynı anda iki yeni Aston Martin modelini duyurdu – DB9 ve Vanquish, sonunda İngiliz markasını tüm dünyadaki segmentinde satış liderlerine getirmesi gerekiyordu.

Aston Martin Özellikleri

Sadece 3 ay sonra Ford, Ocak 2004’te yaptığı Aston Martin’i satma planlarını beklenmedik bir şekilde açıkladı. Yeni sahipleri Arap yatırımcılar Aabar ve David Richards başkanlığındaki Prodrive idi. Ayrıca Aston Martin’in CEO’luğunu da devraldı. Ana kararı, gelecekte şirketin yeni modellerinin üretimi için DB9 platformunu kullanmaktı.

2002 yılında şirket, altı bininci arabanın piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

2003 yılında, yeni Aston Martin AMV8 Vantage Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Aynı yıl Gaydon’da bir fabrika açıldı ve Vanquish ve DB9 modelleri duyuruldu. 2003 yılının sonunda, şirket 2005 yılında motor sporlarına geri döndüğünü duyurdu. Aston Martin Racing bunun için özel olarak yaratıldı.

2006 yılında şirket on yıllardır ilk kez kârlı hale geldi. Ancak aynı yıl, mali sorunlar nedeniyle Ford, Aston Martin’i satışa çıkardı. Ulrich Betz şirketin başına geçti.

2007’de Dave Richards şirketi devraldı ve Aston Martin’i İngiliz ellerine geri verdi. Aynı yılın Ağustos ayında, yeni amiral gemisi DBS’yi birleştirmeye başladılar. Bu gerçekten 1967 Aston Martin DBS’nin yeniden canlanmasıydı. Model adındaki DB harfleri, Aston Martin’in sahiplerinden David Brown’ın baş harflerini belirtir ve S, bunun DB9 spor otomobilinin “yüklü” bir modifikasyonu olduğu anlamına gelir. Bu model, “Casino Royale” (2007) ve “Quantum of Solace” (2008) filmlerinde iki kez James Bond’un arabası seçilerek “atası” tarafından başlatılan geleneği sürdürmesi ile dikkat çekti.

James Bond Arabası

Ve 2008’de, DB9 modelinin şasisine dayanan lüks spor dört kapılı coupe-sedan Rapide’nin satışları başladı.

2009 kışında Aston Martin, prestijli LMP1 bölümünün Le Mans (yarış turnuvası) listesine dahil edildi.

Ayrıca 2009’da İngilizler, piyasaya sürüldüğü sırada doğal emişli bir motora (760 hp) sahip en güçlü üretim otomobili olan ilk tam teşekküllü süper otomobil olan Aston Martin One-77’yi sundu. Bu makinelerden sadece 77 adet üretilmiştir. 2,2 milyon dolara kadar

2010 yılında Aston Martin, kendi markası altında Toyota alt kompakt modelini piyasaya sürerek hayranlarını şok etti; çoğu kişi bu serideki ortalama CO2 emisyonlarını azaltmak için bir çevrecinin baskısı altında verildiğine inandığı bir karar.

Ayrıca 2010 yılında güncellenmiş bir DB9 modeli tanıtıldı.

En Prestijli Araba

Son olarak, 2012 yılında Aston Martin, Le Mans Yarış Turnuvası’nın tam teşekküllü bir üyesi oldu ve Aston Martin markasını hala en başarılı premium yarış arabası markalarından biri haline getirdi.

Buna ek olarak, aynı yıl, Ducati’nin eski sahibi Aston Martin’de %37,5 hisse satın aldı ve böylece şirketin yatırım planını onayladı – 5 yıl boyunca yılda 100 milyon sterlin (160 milyon dolar). Yani en az 10-15 yıl markanın geleceği hakkında endişelenmenize gerek yok.

2013 yılında Aston Martin, Alman otomobil üreticisi Daimler AG ile ortaklaşa yeni bir V8 motor geliştirmek ve yeni nesil Aston Martin araçlarının üretilmesine yardımcı olmak için stratejik bir ortaklık imzaladı.

2014 yılında şirket, Arap dünyasında satışa sunulan özel Lagonda sedanını Dubai’de tanıtarak çemberi biraz daralttı. Modele Arapça “koşulsuz lüks” anlamına gelen Taraf adı verildi. Doğal olarak, her premium araba modeli elle monte edilecektir. Ve tabii ki bulet serisi sadece 100 adet ile sınırlı. Süper otomobilin maliyeti yaklaşık yarım milyon ABD doları olacak.

2015 yılında şirket, Newport Pangell fabrikasının 60. yıl dönümünü kutlamak için her biri belirli bir on yıla adanmış altı arabadan oluşan sınırlı bir sürüm piyasaya sürmeyi planlıyor. Özel boya ve iç kaplamaya ek olarak, her arabanın kontrol panelinde, son 60 yılda eski modellerin yeniden eritilmiş silindirlerinden yapılmış döner metal düğmeler bulunur.

Aston Martin, 20 yıl önce olduğu gibi bugün de bir yarış arabası olarak kabul edilmeye devam ediyor. Bununla birlikte, çok şey değişti ve şimdi Aston Martin arabası, metropol sokaklarında yarış pistlerinden daha sık bulunabilir.

Şirket ayrıca Gran Turismo sınıfının spor otomobillerini ve Hi End sınıfının lüks sedanlarını üretmeye devam ediyor. Mevcut kadro Vanquish, Rapid ve DB9’u içeriyor. Bununla birlikte, şirketin finansmanı “ProDrive” konsorsiyumu tarafından satın alındıktan sonra önemli ölçüde azaldı, ancak bu şirketi bir krize sokmadı, üretim her yıl büyüyor ve şirketin her modeli için kuyruklar sıralanıyor, gerildi. birkaç ay önceden. Bunun nedeni ideal arayışıdır – montaj hala elle yapılır, motorlar havasız bir atölyede monte edilir, tasarım Avrupa’nın en iyi tasarımcıları tarafından geliştirilmiştir ve iç kaplama malzemeleri tamamen doğaldır. Yılın Otomobili gibi büyük ödüller,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir