Bugatti Tarihçesi ve Genel Bilgiler


Bugatti, 1910’dan beri Fransa’da bulunan otomotiv dünyasında efsanevi bir şirkettir. Ancak hikayesi daha da erken başladı – 1908’de, şirketin gelecekteki sahibi, yetenekli bir mühendis ve tutkulu bir araba yarışı aşığı olan Ettore Bugatti, ilk arabasını kendi garajında bir araya getirdiğinde. Modelin başarılı olduğu ortaya çıktı ve yakında o ve ortakları zaten 10 değişiklik geliştirdi. Ne yazık ki, hepsine küçük 1.3 litrelik motorlar verildi.
Bu, otomotiv endüstrisinin devi Peugeot’nun şirketle ilgilenmeye başladığı 1910 yılına kadar sürdü. Üretim Fransa’ya taşındı ve otomobiller olağanüstü, pahalı ve son derece güçlü olarak pazarlandı.

Diğer Özellikleri

1919’da Ettore’un Fransa’ya taşınmasından sonra geliştirilen Type 28 ve Type 29 modelleri, yalnızca 4 nüsha olarak üretilmelerine rağmen büyük bir başarı elde etti. Bu onları daha da benzersiz ve ilginç hale getirdi. Bugatti, arabalarının önüne tek bir hedef koydu – katıldıkları her yarışmayı ve yarışı kazanmak. Bunu başarmak için yatırımcıları kendine çekti ve arabalarını sürekli geliştirdi. 1929’da bu arzu, o zaman için olağanüstü teknik özelliklere ve yol tutuşuna sahip olan yeni Bugatti Type 41’de tamamen somutlaşmıştı.
Yeni modelin motoru da benzersizdi. Motor kapasitesi 13 litre ve gücü 260 hp idi. Bugatti’nin kendisi daha ciddi motorlar kurmak istedi, ancak sonunda üretilen araba sayısı 25’ten 6’ya düşürüldü ve motorların geri kalanı traktörlerde kullanılmak üzere demiryolu şirketlerine satıldı.

Her Yönüyle Bugatti

1930’larda, Bugatti endişesi, geleneksel 1.5 litrelik motorlara sahip 800 Bugatti yol otomobili üretti.
Yetenekli bir mühendis ve tasarımcının kaleminden arabalar birer birer çıktı ve 1930’larda dünya otomotiv endüstrisinde ses getirdi. Type 50t ve Type 50s modelleri, motor düzenine devrim niteliğinde yeni bir yaklaşım sundu ve Type 52 (Bebek), elektrikli çekişle çalıştığı için tüm on yıl boyunca bir hit oldu. Büyük Buhran koşullarında, bu bir dönüm noktası olayı haline geldi. Type 57, 1937’de Le Mans’taki yarışı kazandı. Araba üretimi 1939’da sona erdi ve 1945’e kadar devam edilmedi.

Savaştan sonra markanın otomobillerine halkın ilgisi önemli ölçüde azaldı. Etore Bugatti’nin kendisi başka bir model geliştirdi – kariyerinde sonuncusu olan Type 73. Başarılı Type 451’e rağmen, ünlü markaya olan yatırımcı ilgisi tamamen kayboldu. Her şey 1963’te şirketin üretimi Hispanu-Suiza’ya satmasıyla sona erdi.

Yıllara Göre Bugatti

25 yılı aşkın bir süredir, 1990’da beklenmedik bir şekilde, 553 beygirlik olağanüstü güç rakamlarıyla o zamanın kamuoyunu şaşırtan devrim niteliğindeki Bugatti EB110 modeli piyasaya sürüldüğünde şirket unutulmuştu. ve 320 km / s azami hız. 100 km / s hızlanma sadece 3.4 saniye sürdü – o zaman için rekor bir rakam. Ve biraz sonra, tasarımcılar Lux konfigürasyonunda – Bugatti EB112’de temsili bir sedan sundu.

1998 yılında, Volkswagen endişesinin Bugatti’nin üretim tesislerini satın alması ve yeni otomobiller üretmeye başlamasıyla ünlü markanın tarihi devam etti. 555 beygir gücündeki süper araba. 6.2 litrelik bir motorla gelmesi uzun sürmedi.

2005 yılı, Bugatti markasının tarihindeki en önemli olay olarak kabul edilebilir, çünkü bu yıl Volkswagen endişesi, resmi olarak Bugatti Veyron 16.4 olarak adlandırılan yeni bir benzersiz modelin seri üretimine başlıyor. Zaten Mart 2006’da ilk araba mutlu sahibine teslim edildi.

Bu araba, resmi olarak sıradan şehir yollarında sürmesine izin verilen, dünyanın en pahalı ve en hızlısıdır. Maksimum hız 407 km / s idi ve yakıt tüketimi de bu araba için başka bir rekor. 100 km’lik bir mesafe için 125 litre gereklidir.

2006 baharında ilk Bugatti Veyron 16.4 Şanslı sahibine geldi. Şirket, yeni bir makine için 100’den fazla sipariş aldı ve üretimi artırmaya karar verdi. Arabanın şekli ve teknolojisi, zamanımızın en pahalı ve güçlü arabasını yaratmak için mükemmelleştirildi. Bugatti Veyron 16.4, haklı olarak marka kurucusunun felsefesinin modern, parlak ve cesur bir yorumu olarak adlandırılabilir.

Şu anda, Bugatti modelleri Bugatti Veyron versiyonundan çok az farklılık gösteriyor. Belki de en yeni Bugatti üzerinde çalışan tasarımcılar ve mekanikler şu ilkeler tarafından yönlendirildi: “Tekerleği neden yeniden icat ettin?” Bununla birlikte, her yeni model gerçek bir sanat eseridir.

Neden Bugatti Almalı

Bugatti Veyron’un parlak bir versiyonu, 2005 yılında resmi olarak halka sunulan Pur Sang nipercar’dır. 2013’e kadar en hızlı üretim arabası.

Bugatti Veyron Pur Sang’ın özel versiyonları:
• Pur Sang “safkan” 2007

Bu araba sadece 5 arabalık sınırlı sayıda satıldı.

1,4 milyon avroluk maliyetine rağmen, dünya prömiyerinden sonraki 24 saat içinde 5 kopyanın tamamı satıldı.

• Hermès 2008 için Fbg

Bugatti Veyron Fbg par Hermes, Bugatti tarafından Hermes moda evi ile işbirliği içinde oluşturulan bir otomobildir.

Bu gerçekten lüks otomobil aşağıdaki ayırt edici özelliklere sahiptir:

• İç mekan, Paris’teki Hermès atölyelerinden alınan genç boğa derisiyle kaplanmıştır.
• Bugatti Veyron Fbg par Hermès adı, Hermès’in merkezinin bulunduğu Paris’teki Rue du Faubourg Saint-Honoré’den gelir.
Toplam 5 kopya üretildi.

• Sang Noir 2008
Sang Noir (kara kan olarak tercüme edilmiştir), geçen yüzyılda üretilen Bugatti Atlantique Type 57S otomobilinin onuruna yayınlanan özel bir versiyondur.

• Mavi Centenaire 2009

Blue Centenaire, Bugatti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlamak için Bugatti Veyron’un özel bir sürümüdür.

Blue Centenaire’in sunumu sırasında, planlanan 300 araçtan 250’si çoktan sipariş edilmişti ve 200’ü müşterilere teslim edilmişti. Bleu Centenaire modelinin tirajı kesin olarak bildirilmemiştir.
• L’Edition Centenaire 2009

Bugattinin Diğer Özellik ve Başarıları

Dört yarış kazanan Bugatti yarışçısının onuruna şirket, arabasının dört özel sürümünü yayınladı:
-Jean-Pierre Wimille;
-Achille Varzi;
-Sir Malcolm Campbell;
-Hermann zu Leiningen;
Şirket ayrıca özel gereksinim ve isteklere göre yapılan bireysel siparişlerde uzmanlaşmıştır. Böylece 2007’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan ve çalışan Ukraynalı bir işadamı için sipariş vermek üzere tasarlanan Bugatti Veyron Pegaso Edition modeli piyasaya sürüldü.
2009, Bugatti Veyron Nocturne’nin ortaya çıkışıyla dikkat çekti. Bu beş parçalı model ayrıca Orta Doğulu müşteriler için özel olarak tasarlandı.
2011 yılında şirket, İngiliz manken Katy Price’ın VIP siparişi için özel olarak pembeye boyanmış, türünün tek örneği Bugatti Veyron Project Kahn modelini yarattı.
Bugün Bugatti, 400 km / s hıza çıkarak seyahat hızı için mutlak rekor sahibidir. Markanın benzersizliği, güçlü motorunda, mükemmel teknik özelliklerinde, lüks iç mekanında ve zarif dış cephesinde yatmaktadır. “Çok pahalı ve çok güzel yok” – Bugatti markasının sloganı, şirketin arabalarını mümkün olan en iyi şekilde karakterize ediyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.