Chrysler Hakkında Tüm Merak Edilenler


1925 yılında en büyük Amerikan otomobil şirketlerinden biri olan Chrysler kuruldu. Sonunda gerçek bir holdinge dönüşen markanın kökeninde, hayatını otomotiv endüstrisi ile ilişkilendirmeyi planlamayan Walter Chrysler vardı. Kariyerine 17 yaşında şoför yardımcısı olarak başladı ve 35 yaşına geldiğinde zaten Amerikan Lokomotif Şirketi’nin yöneticisiydi. Aynı yıl 1910’da ilk Buick arabasını satın aldı. Walter makine tasarımıyla ilgilenmeye başladı ve sonraki beş yılını boş zamanlarında makine mühendisliği okuyarak geçirdi.

Amerikan Kası

1915’te Walter Chrysler işinden istifa etti ve Buick’teki satış temsilcisi pozisyonuna geçti ve zaten 1917’de General Motors endişesi içinde Buick’in Başkan ve CEO’su pozisyonlarını aldı. 1919’da General Motors’un Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı, ancak sadece 10 ay sonra istifa etti. Böylece Chrysler, kendi elleriyle araba geliştirebileceğini hissetti. Başlangıçta, ölmekte olan Willis firmasında kriz müdürü pozisyonunu aldı ve bir yıl sonra Maxwell endişesinde benzer bir pozisyon aldı. Maxwell’i kurtarmayı amaçlayan ilk model, üç şirket mühendisinin yardımıyla Walter Chrysler tarafından kişisel olarak geliştirilen kompakt Chrysler 6 idi. Satışların ilk yılında bu modelden 32 bin adet satıldı,

Böylece 1925’te Maxwell Motors temelinde Chrysler şirketi kuruldu. Walter Chrysler, aynı anda birkaç modelin piyasaya sürülmesini özetleyen şirketin başına geçti. 1925’te Chrysler 4-58 piyasaya sürüldü ve piyasadaki en yüksek hızlardan biri olan 58 mil / saat azami hıza sahipti. Böylece, gelecek kaygısı, Amerikan sivil otomobil üreticilerinin sıralamasında beşinci sırada yer almayı başardı. 4-58’den sonra, saatte 88 mil’e eşit bir hız geliştiren yeni bir değişiklik sunuldu.

Genç şirketin ticari başarısı, 1928’de Dodge Company’nin satın alınmasına yol açtı. Yeni Dodge modellerinin satışı, Chrysler’in, ülke ekonomisinin düştüğü Büyük Buhran’ın başlangıcında özellikle önemli olan bütçe otomobil pazarındaki varlığını garanti ediyor. 1929’da şirket, Ford ve General Motors ile rekabet ederek ABD’nin en büyük üç otomobil şirketinden biri haline geldi. Ancak otomobil devlerinin başına mali zorluklar geldi.

Chrysler Neden Başarılı

Otomobil üretiminde önemli ölçüde tasarruf sağlayan Chrysler, 1933 yılına kadar satışlarda tüm büyük rakiplerini geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi. Ve 1934’te, dünyanın ilk kavisli ön camını ve otomatik şanzımanını alan Ayralou modeli tanıtıldı.

Walter Chrysler her zaman bilime yatırım yapmaya çalıştığı için, 1939’da şirket hızla askeri teçhizat üretimine geçerek ABD ve İngiliz ordularının en büyük tedarikçisi haline geldi. Chrysler sadece uçak motorları değil, aynı zamanda askeri kamyonlar, hafif zırhlı Sherman M4 tankları, B-29 saldırı uçakları için ekipman ve bombardıman ve avcı uçakları için ağır silahlar da üretti. Askeri teçhizattan elde edilen net kâr milyarlarca dolardı. Mali sağlık nedeniyle, 1945-1947’de Chrysler ülke genelinde 11 yeni fabrika satın aldı. Bununla birlikte, endişenin kurucusu beyninin başarısını görmedi – Walter Chrysler, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden bir yıl sonra 1940’ta öldü.

Bununla birlikte, teknolojik olarak en gelişmiş arabaları üretmeye çalışan Chrysler, yüksek üretim oranlarını korumayı başaramadı ve avuç içi General Motors’a kaldı. 1951’de, hidrolik direksiyon alan ilk Chrysler otomobili sunuldu ve şirketin tüm modelleri hatasız bir kontak anahtarı ile donatılmaya başlandı. Aynı yıl Chrysler Hami V8 güç ünitesi geliştirildi, ancak motor sadece yeni nesil spor motorları oluşturmak için kullanıldı. 400 beygir gücündeki Chrysler 426 Hemi güç ünitesi, birçok uluslararası yarışmada Chrysler otomobillerine zafer kazandırdı ve 1963’te Chrysler Türbini üzerine kuruldu. Adından da anlaşılacağı gibi, otomobilin ana özelliği, zaten 500 beygir gücü üzerinde geliştirilmiş turboşarjlı motordu.

Yirminci yüzyılın altmışlı yılları, Chrysler’de yönetimdeki yanlış hesaplamalardan kaynaklanan krizin ilk ön koşullarının ortaya çıkışına işaret ediyordu. Yavaş yavaş, kriz, üretilen tüm otomobillerin kalitesini ve güvenilirliğini olumsuz yönde etkileyen üretimin teknolojik bileşenine yayıldı. Ancak bu, şirketin 1972 ve 1973’te tekrar satış lideri olmasını engellemedi.

Yeni modellerin piyasaya sürülmesinin önemli ölçüde azaldığı ve şirketin ciddi kayıplar yaşadığı 1979’da başka bir kriz zamanı geldi. Sonuç olarak, Chrysler iflasla tehdit edildi, ancak ABD hükümeti, ordunun ana tedarikçisine önemli sübvansiyonlar sağlayan otomobil üreticisinin yanında yer aldı. 1983 yılında Japon Mitsubishi ile işbirliği içinde ilk Chrysler minibüsleri sunuldu. Endişenin ekonomik durumu yavaş yavaş düzeldi ve 1987’de spor arabaların yaratılmasında uzmanlaşmış İtalyan şirketi Lamborghini’yi satın almak için yüksek profilli bir anlaşma yapıldı. Aynı yıl American Motors’un hisseleri satın alındı ​​ve Eagle, Jeep gibi tanınmış markalar Chrysler’in kontrolüne girdi.

Kalitenin Arkasında Ne Var

Ancak, iki yıl sonra, 1989’da, başka bir kriz Chrysler’i yeniden çıkmaza soktu, pazar payı rekor düşük seviyeye düştü ve şirket büyük kayıplara uğradı. Araç bakım hizmetini iyileştirme girişimleri de yardımcı olmadı; 1990’dan beri, ilgili tüm arabalar yedi yıl garanti aldı.

1992’de açılan yeni bir teknoloji merkezinin tamamlanmış inşaatı, şirketin araçlarının rekabet gücünü önemli ölçüde artırmasını sağladı. Ancak beş yıl sonra, Chrysler’in devasa kayıplarının ardından Amerikan şirketinin Alman Daimler ile birleştiği açıklandı. Alman otomobil devi ile yıllarca süren işbirliği büyük temettüler ödedi. Jeep Cherokee ve Dodge Viper, Chrysler 300 gibi modeller sunuldu ve otomobil yarışlarındaki varlığını artırmaya başladı. Ancak, Daimler ile ittifak hızla dağıldı ve 2008’de şirket iflas ettiğini açıkladı. Chrysler hisseleri ABD hükümeti, Kanada ve otomobil üreticisini elinde tutan İtalyan endişesi FIAT tarafından satın alındı.

2011’den 2014’e kadar, şirket aktif olarak dönüştürülebilir bir model olan Chrysler 200 Сonvertible’ı üretti. Bu, 173 beygir gücünde bir otomobil (modifikasyona bağlı olarak, dört veya altı vitesli otomatik şanzıman ile eşleştirilebilir) ve Pentastar ailesinin 283 beygir gücü 3.6 litre altı silindirli ünitesi .

Tüm Dünyada Seviliyor

2014 yılında, “D” sınıfı bir sedan olan Chrysler 200 pazara girdi. Akslar arasındaki mesafenin azalmasına rağmen Chrysler 200 selefinden daha uzun, daha geniş ve daha uzun hale geldi. Tüm bunların aerodinamik üzerinde önemli bir etkisi oldu.

2015 yılında, Chrysler 300 üretildi – arkadan veya dört tekerlekten çekişli “E” sınıfının bir sedanı – selefinin geliştirilmiş bir versiyonu. Gösterge paneli, büyük bir orta ekran ile tamamen revize edildi. Model, yeni bir direksiyon simidi tasarımına ve yeniden tasarlanmış bir klima kontrol ünitesine sahiptir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.