Çin’in Dünyaya Hediyesi | Chery Tarihçesi


1997 yılında, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin girişimiyle, “Chery” adlı Asya’nın en büyük otomobil şirketlerinden biri düzenlendi. Başlangıçta marka, diğer otomobil üreticilerinin yanı sıra askeri ve havacılık teknolojisi için güç aktarma organları yaratmaya başladı. Ancak 2001 yılında Toyota ve Mitsubishi gibi markaların otomobillerinin montajı için komple üniteler üretme lisansına sahip olan şirket, ilk otomobilini piyasaya sürdü.

Şirketin Chery Amulet adlı ilk modeli, Chery markasının yönetiminin Volkswagen lisansı altında Çin’de toplamayı planladığı ancak sert bir ret aldığı Seat Toledo’nun bir kopyasıydı. Bu nedenle, basit bir şekilde, birkaç örnek satın alarak ve bunları iyice inceledikten sonra, şirketin mühendisleri, yalnızca İspanyol bir rakip gibi görünmeyen, aynı zamanda aynı seçeneklere sahip olan Muska modelini sundu.

Chery Hakkında Bilgi

Ancak, Muska’nın Çin ve Rusya pazarlarındaki başarısından sonra, Toledo’nun üretim lisansı ücretsiz olarak Chery’ye devredildi ve Volkswagen ile stratejik bir ortaklık imzalandı, bu da uzmanlaşmış birkaç modern fabrikanın kurulmasıyla sonuçlandı. tüm mevcut Volkswagen modellerinin ve Audi’nin tam montaj döngüsü.

İç pazarı fethetme yolundaki bir sonraki adım, 2003 yılında, Kore Daewoo Matiz ile dışarıdan aynı olan ve benzer bir konfigürasyonda tanınmış bir rakibin yarısı kadar bir fiyata tedarik edilen alt kompakt model Cheri KuKu’nun yaratılmasıydı. .

2005 yılına kadar Chery QQ şirketin en başarılı arabası oldu – modelin yıllık tirajı 300 bin kopyayı aştı. Araba sadece en gerekli seçeneklerle ve 54 beygir gücünde 1 litre ekonomik motorla donatıldı. Aynı yıl, WOW adlı modelin kavramsal ikinci nesli sunuldu ve tasarım ünlü İtalyan stüdyosu “Bertone” tarafından geliştirildi. Bununla birlikte, model sadece 2008’de seriye girdi, önemli bir iyileştirme geçirdi, özünde QQ’nun yaratılmasında yapılan hatalar üzerinde çalıştı. Model, 61 beygir gücünde yeni bir güç ünitesi ve yeni bir isim aldı – Faira NN.

2006 yılında ilk Chery business class modeli sunuldu. Dışarıdan, Chery Oriental Son, Daewoo Magnus’a benziyordu, ancak kabinin iç dekorasyonu birçok kez daha zengindi – deri döşeme, pahalı ahşap çeşitlerine sahip bir orta konsol, masaj koltukları – tüm bunlar Oriental Sun tarafından bir ve bir fiyat için teklif edildi. Koreli bir rakipten yarım kat daha düşük.

2007 yılında şirket, CHERY Jaggi otomobilini halka sunar. Bu, hatchback gövdeli önden çekişli bir geçittir.

Diğer Chery Araçlar

2008, Chery şirketinin ilk turbo motorlarının seri üretiminin yanı sıra, Çin’deki büyük şehirlerden tam olarak karşılayamayan çok sayıda alıcıyı çekmesi beklenen Rich 2 ailesi minibüsünün galasının başlangıcını işaret etti. -boyut yabancı araba.

Ek olarak, 2008 yılında, eski Tiggo modeliyle rekabet etmesi beklenen ilk arazi aracı Chery P11 gösterildi. Yeni P11, tam boyutlu bir SUV’un yanı sıra sadece dizel ve benzinli motorları değil, aynı zamanda 200 beygir gücünde iki turbo dizel ünitesini de içeren geniş bir motor yelpazesi aldı.

2009 yılında, Chery ve Malezyalı Lotus firmasından mühendislerin çalıştığı Tiggo crossover’ın dört tekerlekten çekişli bir versiyonu sunuldu. Proton şirketi, Çinli şirketin teknolojisini kendi düşük maliyetli otomobillerinin üretiminde kullanma fırsatı karşılığında Lotus’taki %7 hissesini Chery’den ortaklarına devretti.

2010 yılında, 2014 yılında markanın mevcut model serisini tamamen değiştirmesi beklenen yeni Chery otomobillerinin bir dağılımı sunuldu. Ayrıca 2010 yılında General Motors ile yeni Chery motorlarını daha güvenilir ve ekonomik hale getiren teknolojik bir ortaklık duyuruldu.

Chery Özellikleri

Ve 2011’de başka bir Amerikan markası olan Ford ile benzer bir anlaşmaya varıldı. Sonuç olarak, Amerikan şirketinin model yelpazesinde boş bir bütçe otomobil nişini işgal etmek için, “Ford” endişesinin markalarından biri altında Çinli üreticinin birkaç modelini Amerika Birleşik Devletleri pazarına getirme planları yapıldı. . Altı ay sonra, şimdi Çin’de Alfa Romeo markası altında iki gelecekteki Chery modelini üretecek olan FIAT ile başka bir anlaşma imzalandı ve böylece cumhuriyetteki imajını güçlendirdi.

2012’den beri Chery Eastar üretildi – “E” sınıfı önden çekişli bir sedan. 5 vitesli düz şanzımanla eşleştirilen bu motor, karışık bir şekilde 100 km’lik pist başına 6,6 litre yakıt tüketir.

Nisan 2013’te, D sınıfı önden çekişli bir sedan olan Chery M16 otomobilinin dünya prömiyeri Şanghay’da gerçekleşti. Maksimum hızı 183 km / s’dir.

2014 yılında, Chery Arrizo 3 arabası dünya arenasına girdi – “C” sınıfının önden çekişli bir sedanı. 3’ü, 122 hp üreten 1.5 litrelik 4 silindirli benzinli bir motorla tahrik edilir. ile birlikte. güç.

2015’ten beri Chery Arrizo M7 üretildi – 7 kişilik L sınıfı bir minivan. Her iki otomobil motoru da 6 ileri manuel şanzıman, akım ve varyatör ile eşleştirilebilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.