Daha Kalitelisi Gelene Kadar En Kalitelisi Bu: Bentley


Bentley Motors markasının tarihi, bu üreticinin arabaları gibi oldukça özgün ve ilginç. 1919’da ünlü yarışçı ve tamirci Walter Bentley’nin kendi spor arabasını yaratmaya karar vermesiyle başladı. İlk yılların Bentley’i tam olarak konfor, güvenilir ve mümkün olduğunca basit bir şekilde farklı olmayan bir spor otomobildi. Yaratıcı, bu parametrelere özellikle dikkat etti ve her zaman onları takip etti.

İlk model Bentley 3L olarak adlandırıldı ve bu sayı arabalardaki motor hacmini gösterdi. Bu ilginç markaya halkın dikkatini çeken oydu. Araba o kadar iyi monte edildi ki, 1921’de satışa çıktığında İngiltere’ye iyi bir şekilde dağıtıldı. Ancak, Bentley başından beri ucuz değildi. Varlığının ilk yıllarında bunun nedeni, otomobilin üstün sportif özellikleriydi. Olağanüstü hız, kontrol edilebilirlik ve güvenilirlik göstergeleri, otomobili gerçek profesyonellerin çoğu haline getirdi. Yüksek fiyat, daha geniş pazara girmeye izin vermedi. Bentley Motors, 1920’lerde tüm araçlarına tam 5 yıllık garanti sunan birkaç şirketten biridir.

Bentley Hakkında

1930’a gelindiğinde şirket, kıskanılacak teknik özelliklere sahip birkaç daha pahalı araba modeli üretti. 1930’da tüm dünya Büyük Buhran’a girdiğinde piyasa durumu değişti. Bu zamana kadar, pahalı spor arabalara olan talep gözle görülür şekilde azalıyor, yarışlar pratik olarak düzenlenmiyor ve markanın son büyük başarısı 1930’da 24 Saat Le Mans yarışı. Ödün veremeyen Walter Bentley yeni bir araba çıkardı – daha da pahalı ve daha hızlı. Sonuç olarak, firma fiilen iflas eder ve Rolls-Royce Motors Ltd. tarafından satın alınır.

Bentley markası altındaki otomobillerin amacı ve görünümü o zamandan beri değişti. Spartalı, sade tasarımın yerini, zamanın Rolls-Royce Motors Ltd modellerinin çoğundan ödünç alınan daha pahalı bir tasarım aldı. Bentley’in kurucusu 4 yıl daha şirkette kalır ve ardından şirketten ayrılır. Ne yazık ki, 1931’den 1980’e kadar olan dönem, Bentley markasının haksız yere unutulmasıyla ilişkilidir.

Şu anda arabalar, araba kullanmaya alışmış varlıklı insanlar için lüks araçlar olarak konumlandırılıyor. Bentley, yalnızca daha iyi teknik özelliklerle Rolls-Royce’un bir tür analogu haline geliyor. Arabaların gerçekten sportif karakterini emen belirli bir ihtişam ve kibir durum ortaya çıkıyor.

Bentley Özellikleri

Bentley serisi 3 seriye ayrılmıştır: Red Lable, Black Label ve Green Label.

Birincisinde konfor ön planda, ikincisinde spor performansı ve üçüncüsü ise ortalama bir seçenek.

Bu formda, Bentley otomobilleri, otomotiv pazarında büyük değişikliklerin meydana geldiği 1980 yılına kadar varlığını sürdürdü.

Bu sırada Volkswagen Grubu, Bentley markasını satın aldı ve yeni fabrikalarda üretimde uzmanlaştı. Araba hem içten hem de dıştan dönüşmeye başladı. Alman uzmanlar eski sportif ruhunu restore etti ve görsel tasarımı güncelledi. Bugüne kadar her Bentley modelinin bireyselleştirilmesi üzerinde çalışan bütün bir bölüm oluşturuldu. 2003’te dönüştürülmüş bir standart otomobil, 1930’dan beri ilk kez 24 Saat Le Mans’ı kazandı.

2002 yılında Bentley, Kraliçe II. Elizabeth’e altın yıl dönümü şerefine bir hizmet limuzini hediye etti.

2003 yılında, Bentley Azure iki kapılı Cabrio’nun satışları arttı ve şirket, en pahalı Cabrio coupe olan Bentley Continental GT’yi piyasaya sürdü. Araba o kadar popülerdi ki Cheshire fabrikası talebi karşılayamadı. Sonuç olarak Continental GT otomobilinin 4 kapılı versiyonunun ve yeni Flying Spur serisinin üretimi Şeffaf Fabrika’ya taşındı.

2006’nın başlarında Bentley, Arnage Drophead Coupe prototipinin bir modifikasyonu olan bir Azure 4 koltuklu üstü açılır arabasını tanıttı. Aynı yılın Kasım ayında Continental GT Cabrio ve Continental GTC doğdu.

2007 yılında, 155 milyon Euro’luk rekor kârla yılda 10.000 otomobillik kilometre taşı atıldı.

2009’da Bentley, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Continental Supersport adlı yeni bir Continental versiyonunu duyurdu. Benzin ve etanol kullanan bir hibrit olan FlexFuel çevre teknolojisi ile inanılmaz gücün doruk noktasıydı.

Bentley Farkı

Ne yazık ki, 2009’da Bentley satışları %50 düşerek 4.500’ün biraz üzerine düştü.

2010 yılında Bentley Motors, Avusturyalı bir aile şirketi olan ünlü gözlük ve güneş gözlüğü üreticisi Estede ile bu ünlü İngiliz arabalarının imajından sorumlu tasarımcılardan oluşan bir ekiple Estede for Bentley güneş gözlüklerini yaratmak için bir anlaşma imzaladı. sahibinin adı ve/veya Bentley model adı ile.

Özellikle bu PR hamlesi sayesinde markanın satışları giderek artıyor, ancak 2008’den beri ilk kez Bentley sahiplerine sadece 2011’de kar etti.

2012’de Cenevre’de Bentley, ilk SUV’si EXP 9 F’yi sundu. Ana rakibi Porsche Cayenne olan üretim modelinin prototipi, hem gazetecilerden hem de müşterilerden çok sayıda olumsuz eleştiri aldı.

2013 yılında, Continental GT Speed ​​​​Convertible, 616 hp ile geliştirilmiş bir W12 motoru, baş döndürücü süper otomobil performansı ile dünyanın en hızlı dört koltuklu üstü açılır arabası Bentley’in saflarına katıldı.

2014 için Mulsanne serisi, deri seçenekleri ve özel bir bagaj seti de dahil olmak üzere Konfor ve Eğlence gibi yeni özelliklerle zenginleştirildi. Dünyanın en şık ve en güçlü Bentley Flying Spur sedanı, Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileniyor.

Uçan Otomobil

Flying Spur, genellikle bir Rolls-Royce ile karşılaştırıldığında, Mulsanne ile aynı lüks özelliklerin çoğunu, ancak biraz daha düşük bir fiyat noktasında sunan, dört kapılı büyük bir Grand Tourer’dır.

Flying Spur, W12 ve V8 olmak üzere iki temel versiyonda mevcuttur. 2014 yılında Flying Spur’un yeni tasarımları ve geliştirilmiş yakıt ekonomisine sahip yeni bir versiyonu piyasaya sunuldu, ancak 12 silindirli bir motorun yakıt açısından verimli olması pek olası değil.

Son olarak halen geliştirme aşamasında olan ve henüz pazara girmemiş en son model ise Bentley SUV.

Daha yakın zamanlarda, Bentley yeni SUV’unun üzerindeki örtüyü kaldırdı. Şimdiye kadar, bu şaşırtıcı derecede lüks araba hakkında çok az şey biliniyor, ancak satışları önümüzdeki aylarda Rusya’da başlayacak (fiyat etiketi henüz belirlenmemiş olsa da). İngilizler teslimatlara 2016’nın başında başlama sözü veriyor. Sessizce “dünyanın en hızlı, en güçlü, en lüks ve en seçkin SUV’sini” ürettiğini iddia ediyor.

Bugün Bentley arabaları pahalı stilin standardı olarak kabul ediliyor. Bu şaşırtıcı değil, çünkü salonları deri ile elle süsleniyor ve tüm parçaların kalitesi en üst düzeyde tutuluyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.