Elektrikli Araçların Avantajları ve Dezavantajları


Şehirlerinin sokaklarında giderek daha fazla elektrikli araba ortaya çıkıyor. Bunlara çevre dostu ve ekonomik bir araç denir. Uzmanlarımız, 2021 yılında bir elektrikli otomobil satın almaya değip değmeyeceği sorusuna cevap veriyor.

Elektrikli araçlar nasıl ortaya çıktı?

Gemide elektrik motorları ve pilleri bulunan ilk araba, 1841’de 100 metrelik bir mesafeyi geçebildi. Ve gerçek elektrikli araçlar sadece 19. yüzyılın sonlarında Avrupa yollarında ortaya çıktı. Daha sonra benzin ve buhar rakiplerinden her açıdan öndeydiler: Hız, Hızlanma dinamikleri, yük kapasitesi ve enerji rezervi. Eksi sadece pilleri şarj etmek için karmaşık bir süreçti. Doğrultucu icat edilene kadar, bir AC motorunu ve bir DC jeneratörünü birbirine bağlamak zorundaydık. Mekanizma çok fazla enerji harcadı ve sık sık kırıldı. Bu arada, benzinli arabalar gittikçe daha mükemmel hale geldi-elektrikli araçların eksileri bu ulaşım şeklini uzun süre unutturdu.

1960-70’li yılların başında, yakıt maliyetinin keskin bir şekilde arttığı ve büyük şehirlerde egzoz sorunu akut bir şekilde ortaya çıktığı zaman onlara geri döndüler. Elektrikli arabalar küçük serilerde üretildi, ancak yine de bir tuhaflık olarak kaldı. 1990’larda, ABD’de kiraya verilebilecek veya KİRALANABİLECEK ilk büyük elektrikli taşıtlar piyasaya sürüldü. Elektrikli araçların avantajlarını açıkça Tesla Motors’un ılona Mask şirketi gösterdi. Roadster spor arabası, dinamikleri ve enerji rezervleri için benzin rakiplerine yaklaşıyordu.

2010’da birçok otomobil şirketi elektrikli otomobil üretmeye başladı: Mitsubishi, Nissan, Volkswagen, Toyota, Jaguar, Renault ve diğerleri. Seri üretim sayesinde fiyatları 1,5 – 2 kat azaldı. Çevre dostu ulaşım ilk kez kullanıma sunuldu.

Elektrikli araç cihazı

Yapısal olarak, elektrikli otomobillerin benzinli ve dizel araçlardan çok az farkı vardır. Ayrıca, gövdeye elastik bir süspansiyon ile bağlanan tekerleklere dayanırlar. Kontroller, otomatik şanzımanlı arabalarda olduğu gibi direksiyon simidi ve iki pedaldır.

İçten yanmalı motor yerine elektrik kullanılır. Tasarımı çok daha basit, içinde daha az hareketli parça var, daha az bakım gerektiriyor. Güç kaynağı bataryadır. Şanzıman mümkün olduğunca basittir: genellikle otomatik şanzıman olarak hizmet veren tek kademeli bir Planet redüktördür.


Elektrikli bir araç kullanmanın yararı

Elektrikli arabaların artılarını göstermek için basit bir hesaplama yapacağız. Analitik ajans «Avtostat» a göre, Rusya’daki otomobillerin yıllık ortalama kilometresi 16 bin kilometredir. Karşılaştırma yapmak için, birbirine en çok benzeyen iki araç alalım-benzinli Nissan note 1,6 ve elektrikli Nissan Leaf.

Benzinli araç, şehir döngüsünde 100 km başına yaklaşık 7,5 litre yakıt tüketiyor. yakıtın litre başına yaklaşık 50 ruble değerinde, yıllık yakıt ikmali buna mal olacak 7,5 * (16 000 / 100) * 50 = 7,5 * 160 * 50 = 60 000 ruble.

Elektrikli araç şarj edilirken yaklaşık 30 kWh elektrik tüketir. Bu şehirde 120 kilometrelik bir yol için yeterlidir. Ortalama tüketim 100 km başına 25 kwh’dir. Moskova’da kilovat başına maliyet 5,66 ruble. Yıllık ücretlendirme buna mal olacak 25 * 160 * 5,66 = 22.640 ruble.

Bu, geleneksel bir içten yanmalı motordan 2.65 kat veya %63 daha küçüktür.

Şasinin, elektroniğin, iç mekanın ve karoserin bakım maliyeti yaklaşık olarak aynıdır. Farklılıklar sadece motor ve şanzımandadır.

Бензиновому araca ihtiyacınız var yağ değişimi, kayış olup, her silindirin mekanizması ve mum. 16 bin kilometre bazında, bu yaklaşık 8-10 bin rubleye mal olacak.

Elektrikli bir aracın planlanan bakımından sadece redüktördeki yağ değişimi, motor arıza teşhisi ve kalan akü ömrünün belirlenmesi söz konusudur.

Yıllık kilometre başına malzeme ve işlerin maliyeti yaklaşık 2500 ruble, yani 4 kat daha azdır.

Elektrikli otomobilin diğer avantajları

Kentsel çevre için güvenlik. Sıfır egzoz, çevremizdeki havanın daha temiz hale geldiği anlamına gelir.
Daha az gürültü seviyesi-elektrik taşımacılığına sahip büyük şehirlerde yaşamak çok daha rahattır.
Basitleştirilmiş tasarım-onarımlar daha ucuzdur ve daha az zaman alır.
En iyi dinamikler. Azami torka düşük devirlerden ulaşılır, elektrikli araç trafik ışığında öne doğru çekilir.
Güvenlik. Ağırlık merkezi, pilin bulunduğu yere doğru kaymıştır. Bu nedenle, elektrikli araçların dönme olasılığı daha düşüktür ve ani manevralarda daha iyi yönetilirler.

Elektrikli araçların dezavantajları

Sınırlı güç rezervi. 3,5 milyon ruble değerinde modellerde – 200-250 kilometreye kadar. Bütçe elektrikli otomobillerde – yaklaşık 100-120 kilometre. Bu nedenle sadece şehirde kullanılabilirler. Premium elektrikli araçlar bu tür dezavantajlardan yoksundur-Tesla Model S ve Jaguar F-Pace tek bir şarjla 500 km’den fazla yol kat eder.
Yüksek fiyat. Bütçe elektrikli otomobilin maliyeti 2-2,5 milyon rubleden, Japon veya Avrupa üretiminin ucuz hatchback’lerinden 1,5–2 kat daha fazladır.
Hava sıcaklığına duyarlılık. Araştırmalar, 5° ‘de pil kapasitesinin %20, -5°’ de %35-40 ve -12° ‘ de %50 azaldığını göstermektedir.
Salondaki mikro iklimle ilgili sorunlar. Klima ve soba batarya ile çalışır. Bunlar da dahil olmak üzere, enerji rezervinizi %20-25 daha azaltıyorsunuz. Sorunun bir kısmı benzinli veya dizel yakıtlı bir park ısıtıcısının takılmasıyla çözülebilir, ancak daha sonra ek bir maliyet kaynağı ortaya çıkacaktır.
Zayıf altyapı. Elektrikli otomobillerin rahat kullanımı için sadece St. Petersburg, Moskova, Novosibirsk, Kazan ve Rostov dahil olmak üzere Rusya’nın en büyük şehirleri uygundur. Çoğu durumda, elektrikli aracın evdeki veya apartmandaki kendi prizinden şarj edilmesi gerekir.

Elektrikli araç türleri

Resmi olarak elektrikli araçlara hibrit araçlar da dahildir. Bunların içinde bir elektrik motoru, yakıt tüketimini azaltarak ve zararlı maddelerin emisyonlarını azaltarak benzinli veya dizel yakıtlara «yardımcı olur».

Klasik melezde, frenleme sırasında enerji birikir-elektrik motoru bir jeneratör görevi görür. Takılabilir (Plug-in) modeller şebekeden şarj edilebilir ve enerji rezervini arttırır. Ardışık melezlerde, içten yanmalı motor, bataryayı şarj eden jeneratörü döndürür.

Bu elektrikli araçta içten yanmalı motor yoktur. Elektrik motoru, şebekeden ve frenleme sırasında şarj edilen bir aküye bağlanır. Yakıt hücresi elektrikli arabalar da vardır. İçlerinde enerji kimyasal reaksiyonla üretilir — egzoz borusuna temiz su buharı gönderilir. Bu tür makinelerin hidrojen ile doldurulması gerekir-sürecin karmaşıklığı nedeniyle yaygın olarak dağıtılmamışlardır.

Şarjın nüansları

Modern elektrikli araçlarda iki tip pil kullanılmaktadır. Nikel-metal hidritler daha ucuzdur, ancak daha ağırdır, daha hızlı yıpranır ve sıcaklık azaldığında kapasiteyi daha fazla kaybeder. Lityum iyonları daha pahalıdır, ancak daha hafif, daha dayanıklı ve daha kararlıdır. Alüminyum-iyon, lityum-demir fosfat ve silikon-oksijen pilleri üzerinde elektrikli araçlarla ilgili deneyler devam ediyor-önümüzdeki yıllarda bu pillerin avantaj ve dezavantajlarını öğreniyoruz.

Elektrikli araçlar üç şekilde şarj edilir:

220V iki fazlı ev şebekesinden-5 ila 20 saat arası;
380-480 V üç fazlı istasyonlardan (supercharger) – 45-90 dakikada %60’a kadar;
50 kw’a kadar endüstriyel akım kaynaklarından — 15-40 dakikada %90’a kadar.

Nikel-metal hidrit pilin ömrü 5 ila 10 yıl, lityum iyon pil ömrü 8 ila 15 yıldır. Bu süre zarfında kademeli olarak bozulur ve yılda kapasitenin %1-5’ini kaybeder. Şarj cihazı ne kadar güçlü olursa, batarya o kadar çabuk aşınır. Değiştirmenin maliyeti, bir benzinli motorun revizyonunun maliyeti ile karşılaştırılabilir.

Sonuç

2021’de elektrikli bir araba almaya değer mi? Bütçe modelleri şimdiye kadar sadece büyük şehirlerde hareket edebilir. Fakat bu ortamda onlar için eşit değildir ve benzin modellerine kıyasla nakit maliyetlerini 3 kat azaltırlar. Premium elektrikli araçların avantajları büyük bir enerji rezervi, mükemmel dinamikler ve düşük bakım maliyetleridir ve eksi etkileyici bir fiyattır. Satın almak için 5-7 milyondan fazla ruble ödemeye hazırsanız, elektrikli araç şu anda birincil taşıyıcınız olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.