Eskimeyen Yenilik | Cadillac Tarihçesi


1902 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski otomobil şirketlerinden biri olan Cadillac kuruldu. Şirket, Henry Leland adlı bir mühendis ve girişimci William Murphy tarafından kuruldu. 1902, Henry Ford’un hemen bıraktığı Detroit Otomobil Şirketi’nin son yılıydı ve bir zamanlar büyük girişimin tüm parçaları Murphy tarafından satın alındı. Marka, Detroit şehrinin kurucusunun onuruna böyle sıra dışı bir isim aldı.

Ford tarafından geliştirilen birkaç model hemen sunuldu. Düşük fiyatlı otomobil satışları iyiydi ve o zamanın CEO’su olan Leland, elektrikli marş motoru ve sessiz vites kutusu gibi yenilikleri tanıttı. Ancak, 1928’de Cadillac, ABD hükümetinin hissesi olduğu otomobil devi General Motors’a satıldı. İki yıl sonra, dünyanın ilk otomobil klimasını alan 452 lüks modeli tanıtıldı.

Bununla birlikte, şirketin kendi gelişmeleri arka plana düştü ve Cadillac’ın ana üretim hacimleri, farların yeni bir versiyonu da dahil olmak üzere en modern seçeneklerin tümünü alan ucuz Cadillac 30 idi. Ayrıca model, 30 beygir gücünde bir güç ünitesi ile donatıldı. Bir sonraki otomobil ilk sekiz silindirli Cadillac Type 51 idi. Woodrow Wilson bu modeli o kadar çok sevdi ki Cadillac ABD hükümetinin resmi ortağı oldu ve varlığı boyunca devletin tüm üst düzey yetkilileri için modeller tedarik etmeye devam etti.

Cadillac’ın son savaş öncesi modeli, tüm rakiplerinden o kadar öndeydi ki, 1938’den 1948’e kadar önemli yükseltmeler olmadan var oldu ve General Motors’un toplam üretim cirosunun %40’ından fazlasını oluşturdu.

Cadillac Tarihçesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında şirket, bu alanda kendi özel yaklaşımını uygulayarak tanklar da dahil olmak üzere askeri teçhizat üretimine girmeye başladı. Cadillac tankları yalnızca Amerikan ordusu tarafından değil, aynı zamanda yalnızca ağır ekipmanın standart versiyonlarını monte etmek için bir lisans satın almak zorunda kalan İngiliz ve Fransız orduları tarafından da talep edildi.

1945’te Cadillac, otomotiv endüstrisinde yeni güvenlik standartları getirmek için özenle çalışarak sivil otomobil endüstrisine geri döndü. Tüm pazar segmentleri için bir dizi model de ortaya çıktı – Colorado ve Eldorado bütçe modelleri kitleler arasında yaygınlaştı ve birçok ünlü Cadillac otomobillerine ilgi göstermeye başladıktan sonra satışlarda gerçek bir patlama başladı. Modellerin her biri birçok modifikasyon aldı, aile ve yönetici sedanları, üstü açılır arabalar ve roadsterler, lüks ve spor coupeler sunuldu.

Yirminci yüzyıl boyunca felsefesini takip eden Cadillac, lider konumunu kademeli olarak Chrysler ve Nissan ve Toyota gibi Japon markalarına kaptırdı ve kendisini premium segmente hakim olmakla sınırladı.

Şirketin yüzüncü yılı için Chevrolet Tahoe platformu üzerine inşa edilmiş devrim niteliğinde yeni bir model Cadillac Escalade sunuldu. Otomobil, Mercedes-Benz G’nin askeri tasarımını kopyalayan ve aynı zamanda tam boy yedi kişilik bir SUV olarak kalan şirketin yeni tasarım yönünün ilk temsilcisiydi. Şirket, bir dizi Avrupa otomobil şirketi ile işbirliği içinde geliştirilen birçok yeni modeli tanıttı. Bu karar Cadillac’ın alıcısını Amerika Birleşik Devletleri’nin çok dışında bulmasına izin verdi.

DeVille 2006 yılında güncellendi. Yeni amiral gemisine DTS adı verildi, ancak önden çekişli kaldı. Ve CTS, STS ve XLR modelleri hala “şarjlı” CTS-V, STS-V ve XLR-V versiyonlarında üretiliyor.

2007 yılında, Avrupa otomobil pazarına yönelik olan BLS Wagon piyasaya çıktı. Cadillac SLS, Çinli tüketiciler için yaratıldı.

Cadillac Hakkında Merak Edilenler

2008 yılında şirket, CTS otomobilinin ikinci neslini piyasaya sürdü. BLS istasyon vagonu aynı yıl piyasaya çıkıyor. Firma, büyük, yakıt tasarruflu araçlarını pazarlamak için mücadele ediyor. Böylece, 2007’de Cadillac’lara olan talep ilk altı ayda %10,8 düştü. En yeni nesil Cadillac Escalade 2007’de tanıtıldı. Otomobilin pürüzsüzlüğü ve konforu, yol yüzeyinin kalitesini ve gövde titreşimlerini hesaba katan elektronik kontrollü RSS uyarlamalı amortisörlerin eklenmesiyle artırıldı.

Ayrıca bu yıl Miami Auto Show’da lüks otomobilin hibrit bir versiyonu piyasaya sürüldü, yenilik 2008’de 2009 modeli olarak satışa çıktı. Hibrit Cadillac Escalade, entegre değişken valf zamanlama sistemine sahip dördüncü nesil bir motorla donatılmıştır. Bu, yakıt tüketimini yaklaşık %20 oranında azalttı.

Cadillac, 2009 yılında ikinci nesil Cadillac SRX’in geliştirilmesine başladı.

2010 yılında şirket, XTS Platinum konsept otomobilini tanıttı ve Super Epsilon platformuna dayalı bir önden ve dört tekerlekten çekişli sedan piyasaya sürme planlarını duyurdu. Beklentiler karşılandı ve Haziran 2012’de Kanada’daki Oshawa fabrikasında üretime başlandı. 2012 yılına kadar, aynı anda 15049 otomobil ve 2013 – 32559’da satıldı.

Cadillac Özellikleri

Yine 2009’un sonlarında General Motors, yaklaşmakta olan BMW 3 rakibi Cadillac ATS’nin 2012’de arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli Alpha platformunda üretime geçeceğini duyurdu. Raporlar, GM’nin çevreciliği verdiğini ortaya koydu. BMW 7’nin Zeta platformuna veya Cadillac Sixteen konseptine dayalı aynı platformdaki başka herhangi bir konsepte rakip olmasından daha fazlasına ışık. Söz verildiği gibi, ilk Cadillac ATS 11 Ağustos 2009’da konsept otomobil olarak tanıtıldı, ardından 8 Ocak 2012’de Detroit, Michigan’daki bir basın toplantısında Cadillac resmi olarak otomobilin piyasaya sürülmeye hazır olduğunu duyurdu. Yayın 2012 yazında başladı.

Ayrıca 2013’te piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki CTS’nin yaklaşmakta olan Alpha platformunun uzun dingil mesafesi versiyonuna geçeceğini de ortaya koydu. Bu, 2014 model yılı olarak 2013 New York Otomobil Fuarı’nda prömiyeri yapılan üçüncü nesil Cadillac CTS’dir.

Uzun tarihi boyunca Cadillac en yüksek ödülleri kazandı ve birçok otomobil fuarında favori oldu. Cadillac otomobilleri, ilginç tasarım çözümleri ve ileri teknolojilerde hala amiral gemisi olarak kabul ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir