Fiat | Dünyanın En Büyük Araç Üreticisi


Fiat bugün inşaat, tarım, yük ve yolcu taşımacılığının yanı sıra yol ve spor amaçlı binek otomobiller için tasarlanmış en geniş ekipman yelpazesini üreten büyük bir endişe kaynağıdır. 1899 yılında bir grup iş adamı tarafından kuruldu, ancak orijinal adı «Societa Anonima Fabbrica Italiana Automobili Torino»kadar kısa değildi. Şirketin ilk yıllarında Renault marka otomobillerin montajına katıldı, ancak 1903 yılında faaliyet alanlarını hızla genişletmeye başladı ve önce kamyonları ve ardından yolcu otobüslerini devraldı. Buna ek olarak, denizaşırı ülkelerden gelen çelik ithalatına ilişkin iptal edilen ücretler, gemi ve uçak motorlarının serbest bırakılmasına bile izin verdi.

Fiat Büyüyor

Fiat binek otomobilleri başlangıçta prestijli ve pahalı otomobiller olarak küçük miktarlarda üretildi. Bununla birlikte, çeşitli otomobil yarışlarında yüksek kalite ve düzenli zaferler nedeniyle çok yaygın olarak satıldılar. Zamanın en etkileyici zaferlerinden biri, 1911’de Fransa Grand Prix’sinde Fiat s61 otomobiline verildi. Bu modelin motorunun inanılmaz bir hacme sahip olduğunu belirtmek gerekir — 10,5 litre.

1912’de büyük ölçekli FIAT binek otomobillerinin geliştirilmesi başladı. Şirketin sahipleri, sadece yüksek kaliteli değil, aynı zamanda rakiplerin herhangi bir hilesinin arka planına karşı öne çıkacak orijinal makineleri de piyasaya sürmek istediler. Ürünleri için çok çeşitli kaporta seçeneklerine sahip olmak için, bir dizi kaporta atölyesi ile sözleşme yaparlar – «Zagato», «Locati & Toretta» ve «Touring». 1916’da, 6 yıl süren Lingotto fabrikasının inşaatı başlatıldı. Bu üretim tesisi, Avrupa’da var olan en büyük üretim tesisi haline geldi ve binek otomobillerin konveyör üretimini sağlamak için tasarlandı.

Yaygın olarak kabul gören ilk model, 1932’de concern tarafından üretilen Fiat Balilla idi. Çok az yakıt tüketimi ve düşük maliyeti vardı, bu da onu yaygın olarak kullanılabilir hale getirdi. 4 yıl sonra Fiat Topolino piyasaya sürüldü, kompakt ve daha da ucuz olanı, bir öncekinin başarısını tekrarladı.

Herkes Fiat Konuşuyor

İkinci Dünya Savaşı sırasında, uçak bombalı saldırıları şirketin üretim kapasitesinin çoğunu yok etti ve geri kalanlar kamulaştırıldı. Savaş sonrası kıtlık koşullarında, Fiat yönetimi, güncellenmiş modelleri birbiri ardına serbest bırakarak ucuz ve ekonomik binek otomobilleri üretmek için doğru bahis yaptı. 1950 yılında ilk Fiat 1400 dizel otomobil üretildi.

1966’da» Fiat ” Sovyetler Birliği ile bir anlaşma imzaladı ve Togliatti’de Volga otomobil Fabrikası inşa edildi ve başlangıçta kendi adıyla Fiat modelleri üretti. Böylece, herkes tarafından bilinen «kuruş» veya vaz-2101, 1967’de piyasaya sürülen Fiat-124 ile hemen hemen aynıdır.

1969’da Fiat, lancia’nın sahiplerinden satın alıyor. Bundan sonraki yıllar süren petrol krizinin ardından şirketi çökertmedi, ancak sadece üretim verimliliğini artırmaya, ürün kalitesini ve ekonomisini kontrol etmeye odaklanmaya zorladılar.

1980 yılında ünlü giorgetto Giugiaro’nun tasarımı üzerinde çalıştığı Fiat Panda modeli tanıtıldı. Araç çok ucuzdu, ancak aynı zamanda yüksek kalitede ve arıza durumunda basit onarımlarla karakterize edildi ve bu da onu Avrupa’da en çok satan araç haline getirdi. Panda arabaları bugünlerde bile Avrupa sokaklarında görülebilir. Aynı derecede popüler olan ifiat Uno, üç yıl sonra piyasaya sürüldü ve elektronik, motor tertibatları ve diğer yönleriyle birçok güncelleme topladı.

Türkiye’de Piyasada

1986’da Alfa Romeo, Fiat şirketinin kontrol hisselerini satın aldıktan sonra Fiat şirketinin kontrolüne geçti.

Yeni en çok satan «Fiat”, Punto hatchback, 1993 yılında piyasaya sürüldü. 3.5 Kapılı kapalı, üstü açık bir araç ve maksimum donanıma sahip bir Gran Turismo modifikasyonu olmak üzere çeşitli varyasyonlarda üretildi.

2003 yılında, yenilikçi 1.3 Multijet 16V motora sahip yeni bir Fiat Punto ortaya çıktı ve barchetta’yı da yeniledi.

Sonbaharda yeni Fiat Panda doğdu ve «2004 yılı otomobili»unvanını aldı.

2004 yılında, fiat’ın ilk Evrensel aracı olan Fiat Idea ve markanın yeni misyonunu tanıtmaya emanet edilen ilk otomobil olan Fiat Idea satışa sunuldu. Bu araba benzersiz bir tasarıma sahipti.

2006 yılında Fiat yine logosunu değiştiriyor. Robilant Associati Ajansı ve Fiat stil Merkezi ile birlikte geliştirildi.

Bugün endişe, Sanayi ve sivil ihtiyaçlar için ekipman üretiyor ve en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor.

2007 yılında Torino’da yeni bir model olan «Fiat 500»ün tanıtımı yapıldı. Prömiyerin tarihi tesadüfen seçilmedi, çünkü 4 Temmuz’da elli yıl önce bu şirketin üretimine yeni nesil eğitimin bağlantılı olduğu yeni bir makine başlatılmıştı. Yenilik aslında Fiat Panda’nın modernize edilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonuydu. Fiat 500, 100 beygir gücüne kadar farklı hacimlerde (1.2 ila 1.4 litre) iki adet güçlü benzinli motorla donatıldı. Tüm üniteler altı vitesli veya beş vitesli bir şanzımanda çalışır. Çevre savaşçıları bu araçtan memnun olmalı, çünkü motorları Euro-5 normlarına tam olarak uymaktadır.

Dünyanın En Büyük Markası

2015 yılında Fiat Bravo, bölgemizdeki talebi keskin bir şekilde düştüğü için varlığını bıraktı. Buna rağmen, Güney Amerika’da modernize edilmiş geniş Bravo hatchback çok başarılı bir şekilde satılmaktadır. Bu model, 2007 yılında piyasaya sürülen Centro Stile Fiat’ın en yakın «akrabası ” dır. Ancak şimdi model yeni tamponlar, jantlar, rahat bir dokunmatik ekran, tekerlekler ve rahat bir direksiyon simidi aldı.

 

Brezilya’da, Ocak 2015’te sunumu yapılan Fiat Bravo, Fiat-Chrysler’in 2016’da piyasaya sürülmesinden önce sadece bir ara seçenek olacak. İkincisinin projesine zaten bir milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını belirtmek gerekir; bunların bir kısmı Minas Gerais’in bu markasının en büyük fabrikasını güçlendirmeye gidecek.

Her yıl endişe iflas eden şirketleri satın aldı ve bugün çatısı altında sadece Ferrari, ALFA ROMEO ve LANCİA Otomotiv Firmaları değil, aynı zamanda traktörler olmak üzere özel ekipman üretiminde uzmanlaşmış birkaç fabrika da bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir