Filmlerden Çıkmış Gibi | Chevrolet


1911’de, GM sahibi William Durant’ın birkaç yatırımcı ve ünlü yarışçı ve mühendis Louis Chevrolet ile birlikte kurduğu otomobil devi General Motors’un en büyük bölümü kuruldu ve ardından yeni markanın adını aldı – Chevrolet. 1912’de Classic Six adlı ilk Chevrolet modeli tanıtıldı. Araba, 40 beygir gücünde dört silindirli bir motor ve üç vitesli bir manuel şanzıman ile donatıldı. Ancak, çok yüksek maliyet nedeniyle, daha gelişmiş Classic Six modeli Ford T ile rekabet edemedi.

Chevrolet Hakkında

1915’te, şirket yönetimi, ana önyargının yüksek güvenilirlik ve herhangi bir Amerikan ailesinin kaldırabileceği uygun bir fiyat lehine yapıldığı otomobil yaratmak için yeni bir konsept geliştirdi. Ertesi yıl, markanın Amerika Birleşik Devletleri otomotiv pazarındaki ilk ve en çok ses getiren başarısı olan yeni Chevrolet 490 tanıtıldı. İşlevsel bir yük taşıyan ve çeşitli ihtiyaçlar için değiştirilebilen basit bir tasarım sayesinde – iki veya dört kapı, küçük bir kargo bölmesi veya tam teşekküllü bir kargo alanı. Kaputun altında 26 beygir gücünde 2,8 litrelik bir güç ünitesi vardı. 1921’de modelde küçük değişiklikler yapıldı ve 1927’de pazardaki en çok satan model haline geldi ve Chevrolet’i Amerika Birleşik Devletleri’nde otomobil üretiminde lider yaptı.

1935’te, sert üç kapılı bir gövdeye ve uzun bir tabana sahip olan Suburban adı verilen markanın ilk istasyon vagonu tanıtıldı. Modelin güç aktarma sistemi, kompakt boyutta 490 modelinin motoruna eşdeğer olacak şekilde tasarlandı. Ayrıca, gövdesi bir kabine ve bir kargo alanına bölünmüş olan pikap versiyonları da vardı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Chevrolet, Chevrolet’e geçmeden önce General Motors’un çeşitli bölümlerinde çalışan efsanevi tasarımcı Harley Earl ile işbirliği yapmaya başladı. 1953’te ilk çalışması sunuldu – fiberglas gövdeli Chevrolet Corvette. Ayrıca model, 3.8 litre turbo motor, 152 beygir gücü ve sadece iki vitese sahip devrim niteliğinde bir otomatik şanzıman ile donatıldı. 1957’de bir roadster modifikasyonu tanıtıldı. Model, doğrudan enjeksiyonlu, sekiz silindirli 4.6 litrelik bir motorla çalıştırıldı ve otomatik şanzımanın yerini klasik dört vitesli manuel şanzıman aldı.

Tüm Merak Edilenler

1958’de başka bir efsanevi model tanıtıldı – Cadillac şasisi üzerine inşa edilen Chevrolet Impala. Sedan, arkadan çekişli bir şasi etrafında inşa edildi ve 195 ila 360 beygir gücü arasında değişen sekiz silindirli turboşarjlı motorlarla güçlendirildi. Toplamda, bir coupe, cabrio ve roadster dahil olmak üzere Impala’nın çeşitli modifikasyonları sunuldu.

1961’de Chevrolet Corvair tanıtıldı – bağımsız dört tekerlekten süspansiyonlu ilk seri üretilen otomobil, Chevrolet off-road hattının atası oldu. Bununla birlikte, 1970’e gelindiğinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm otomotiv endüstrisinin mali durumu kötüleşti ve yalnızca kompakt ve verimli modellerin piyasaya sürülmesi piyasadaki durumu düzeltebildi. O yıllarda Chevrolet, Vega, Monza ve Chevette gibi birkaç küçük kompakt modeli aynı anda üretmeye başladı.

1991 yılına kadar Chevrolet, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada otomotiv pazarlarında lider konumdaydı. Bununla birlikte, Avrupa pazarına başarılı bir şekilde girmek için, 1998’de Asya’daki ciddi bir finansal krizin ardından tamamen General Motors’un kontrolü altına giren Koreli marka Daewoo ile stratejik bir anlaşma yapıldı. Böylece, o zamanın tüm mevcut Daewoo modelleri, orijinal markanın korunduğu Güney Kore hariç, dünyanın tüm ülkelerinde Chevrolet markası altında üretilmeye ve satılmaya başlandı. Böyle önemli bir satın alma sayesinde, “GM”, bütçe segmentinin kapsamlı bir model hattını aldı ve bu da endişenin dünya çapında otomobil satış ve üretiminde bir kez daha liderliği ele geçirmesine izin verdi.

Chevrolet Büyüyor

1993 yılından bu yana, Prince sedan ve daha konforlu versiyonu olan B Linkedin, üretimi durdurulan Opel Senator temel alınarak üretildi. Espero sedan, Bertone tarafından Opel Ascona birimleri temel alınarak tasarlandı ve ilk olarak 1993’te tanıtıldı.

1994 yılında, gövdesi Opel Ascona modelinin şasisi üzerinde tasarlanan Espero modeli piyasaya sürüldü.

1995 yılında Daewoo, küçük sınıfın Nexia’sı ve orta sınıfın Espero’su ile Alman pazarına girdi. Mart 1995’teki bir başka modernizasyondan sonra, model Nexia olarak yeniden adlandırıldı.

1996 yılının başında, Daewoo üç büyük teknik merkez inşa etmişti: Worthing’de, Münih yakınlarında ve Puglian’da.

1997 yılının sonunda, şirket en son üç modelini uluslararası motor gösterilerinde sundu – Lanos, Nubira ve Leganza.

2004, Ocak – Detroit Otomobil Fuarı’nda zarif süper otomobil Chevrolet Corvette’in ortaya çıkma zamanı. Bu, Amerikalı bir üretici tarafından üretilen ilk Amerikan spor otomobilidir.

2005 yılında Matiz modelinin yeni nesli Chevrolet Spark’ın seri üretimine başlandı. Selefi Spark’tan esas olarak karmaşık farlar, krom dekor ve temelde yeni bir iç mekan ile farklıdır.

2006 yılında şirket aktif olarak Chevrolet Aveo 4 kapılı sedan üretiyor. Otomobil, etkileyici plastik, sağlam bir radyatör ızgarası, dışbükey tamponlar, hacimli bir kemer çizgisi ve ön çamurlukların köşelerini kaplayan farlarla ayırt edilir.

Neden Chevrolet

2008’den beri Aveo Hatchback 5d modeli üretildi – 5 kapılı gövdeli bir hatchback. Modelde yeni bir radyatör ızgarası bulunuyor. Çalıştırması ve ayarlaması daha kolay.

2009 yılında, Chevrolet modellerinin yeni niteliklerini ve önceki VAZ modellerinin deneyimini uyumlu bir şekilde birleştiren Chevrolet Niva pazara girdi. Otomobil, yüksek bir kros kabiliyetine ve en zorlu yol koşullarına uyum sağlama yeteneğine sahiptir.

2010 yılında şirket Chevrolet Malibu otomobilini üretmeye başladı. 2.5 litrelik benzinli bir motor (192 hp ve 245 Nm) veya birkaç dizel üniteden biri ile çalışır.

Chevrolet Cobalt, C Sınıfı önden çekişli bir sedandır. Modelin ikinci neslinin kavramsal bir versiyonu Haziran 2011’de gösterildi. 1.5 litrelik benzinli bir motorla tahrik edilir.

2012, Trailblazer’ın lansmanını gördü. Bu, “K2” sınıfının dört tekerlekten çekişli bir arazi aracıdır.

2013 yılında Chevrolet Lacetti “C” sınıfı otomobillerin üretimi tamamlandı.

Nisan 2014’te, Chevrolet Cruze, önden çekişli D sınıfı bir sedan olan ilk çıkışını yaptı. Chevrolet Cruze, üç güç aktarma sisteminden biri tarafından tahrik edilir. Benzinli motorlar, 6 vitesli bir manuel şanzıman, dizel – 6 vitesli bir “otomatik” ile eşleştirilmiştir.

Ocak 2015’te Detroit, hibrit bir aktarma organına sahip 5 kapılı C sınıfı hatchback olan yeni Chevrolet Volt’un sunumuna ev sahipliği yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.