Geleceğin Arabaları Nasıl Olacak?


Film yapımcıları, fütüristler ve mucitler, karanlık siberpunktan renkli ütopyaya kadar çok çeşitli gelecek vizyonları çiziyor. Bu konuya somut bir pratik bakış açısıyla bakmaya karar verdik. Size yakın geleceğin arabalarının bize nasıl göründüğünü anlatacağız.

Enerji kaynağı

Her köşede petrol ürünlerinden vazgeçmeye yönelik hırslı planlar konuşuluyor. Norveç, 2025 yılında benzinli ve dizel motorlu araçların satışını yasaklamayı planlıyor. Volvo, Bentley ve Ford, 2030’dan itibaren Avrupa’da yalnızca elektrikli otomobil satma sözü veriyor.

Aynı zamanda, Volkswagen şirketi yılda 1 milyondan fazla elektrikli otomobil üretecek. Hedef ayrıca özellikler açısından da belirlenir – 500 kilometreye kadar güç rezervi, 15 dakikada %80 şarj veya hızlı pil değişimi.

Ancak geleceğin arabalarına giden yolda bir engel var. Yenilenebilir kaynaklar artık toplam elektrik üretiminin %35-40’ını oluşturuyor. Eğilim devam ederse, elektrikli otomobiller dünyada en yaygın olan kömür, gaz ve petrol santrallerinin yükünü artıracak.

Çevre sorunlarını çözmenin daha egzotik yolları da var. Japonya’da arabaları aktif olarak hidrojen yakıtı üzerinde test ediyorlar, Almanya’da kolza yağından biyodizel üretiyorlar ve Brezilya’da arabalar şeker kamışından elde edilen etanole dönüştürülür.

Ayrıca tüm ulaşımın otomasyonu …

Elon Musk tarafından kurulan Tesla, şimdiden geleceğin arabalarını yapıyor. Onlara bir adres verilebilir ve sizi en kısa yoldan istenilen noktaya götürürler. İnternette araba yolcularının ön koltuklarda huzur içinde uyudukları ve varış noktalarından birkaç kilometre önce uyandıkları birçok video var. Tesla elektrikli otomobillerin kendileri hızlanıyor, yavaşlıyor, hız sınırlarına uyuyor ve işaretlerin gereksinimlerini karşılıyor. Elbette üretici, sürücünün uyanık kalmasını ve trafik durumunu izlemesini şiddetle tavsiye ediyor. Ancak bir arabanın sarhoş bir sahibinin tek bir kuralı çiğnemeden polisten saklanmasına yardım ettiği ilginç bir vakayı biliyoruz.

Gelecekte, otomatik pilotlar norm haline gelecek. Yapay zekadaki gelişmeler manuel kontrolleri tamamen ortadan kaldıracak. Trafik kontrolü sevk merkezinden yapılacaktır. Bu, kazaları azaltacak, optimum hızların korunmasına yardımcı olacak, trafik sıkışıklığını önleyecek, acil servislere öncelik verecek ve suçu azaltacaktır. Ancak arabayı eski şekilde sürmeyi sevenler, özel bölgeler ve yarış pistleriyle yetinmek zorunda kalacaklar. Fütüristler, manuel kontrolün 2050 yılına kadar yasaklanacağını öne sürüyorlar.

Üç boyutlu

Trafik sıkışıklığı o kadar ciddi hale geldi ki, büyük bir şehrin her sakini uçan ulaşım hayalini kuruyor. Prototipler zaten var – devasa dörtlülere benzer tek kişilik taksiler Çin ve Japonya’da zaten test ediliyor. Ancak ticari başarıdan uzaklar – helikopter gibi durdukları ve menzili 100 km’yi geçmediği sürece.

Uzmanlar, geleceğin uçan arabalarının 2040 yılına kadar ortaya çıkmayacağını öne sürüyor. Elbette, zaten manuel kontrolden mahrum kalacaklar. Başlangıçta, bu tür arabalar pahalı bir taksi analogu olacak ve kitle pazarına giden yol sadece 2050–2070’de onlar için açık olacak. Bilim kurguda anlatılan jet motorlarını ve atomik sürücüleri beklemeye gerek yok – şehirlerde sadece elektrik kullanmalarına izin verilecek.

Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik

Ama bu yakın geleceğin meselesi. Apple, 2022-2024’te bir elektrikli otomobil tanıtmayı vaat ediyor. İçeridekiler, iPhone’dan bildiğimiz bir sesli asistan Siri’ye de sahip olacağını iddia ediyor. Bu, makinenin sözlü komutlarınızı anlayabileceği anlamına gelir. Gereksiz hareketler olmadan bir rota çizmek, pencereleri karartmak, uygun bir mikro iklim seçmek ve bir hız ayarlamak mümkün olacaktır. Apple her alanda bir trend yaratıcısı haline geliyor, bu nedenle geleceğin diğer arabalarında da sesli asistanlar olacak.

Sonuçların zaten görünür olduğu bir diğer geliştirme alanı ise artırılmış gerçeklik. Kamera trafik durumunu izler ve projektör görüntüyü ön cama yansıtır. Yapay zeka, örneğin koşan yayalar, beceriksiz sürücüler, yoldaki enkaz ve diğerleri gibi potansiyel tehlike kaynaklarını vurgular. Artırılmış gerçeklik ayrıca dönüşün yönünü gösterir, bir kavşaktan önce şerit değiştirmenizi hatırlatır ve başka yararlı ipuçları sağlar. Teknolojinin kitlesel olarak benimsenmesi 2025 yılına kadar beklenebilir.

abonelik arabası

İlk adımlar, Volkswagen endişesinin bir parçası olan Audi tarafından atıldı. Dijital araç kontrol sistemi MMI, kilitli işlevlere sahiptir. Onlara erişmek için ekstra ödeme yapmanız gerekir – sınırsız bir süre satın alın veya bir aylığına abone olun.

Bu finansal model, üreticiler için faydalıdır, bu nedenle popüler olması muhtemeldir. 2040-2050 itibariyle, standartlaştırılmış makineler dünyasında olabiliriz. Renkleri değiştirmek, motor gücünü artırmak, multimedya sistemini geliştirmek ve ek işlevleri etkinleştirmek için ekstra ödeme yapmanız gerekecek.

Bu fikri geliştirerek, geleceğin arabasının – modern bir araba paylaşımlı ulaşım gibi – halka açık olacağını varsayabiliriz. Sürücü, bir akıllı telefon veya başka bir akıllı cihaz kullanarak abone olacaktır. En yakın araca bindiğinde, ihtiyaçlarına ve finansal yeteneklerine otomatik olarak uyum sağlayacaktır.

Tekerlekli ev

Teknoloji ilerledikçe geleceğin arabaları daha konforlu hale gelecek. Otomatik pilota geçmek, direksiyon simidini, gösterge panelini, aynaları ve camın bir kısmını terk etmenize izin verecektir. Koltuklar yerine rahat kanepeler ve puflar içeride görünecek ve ön koltuklar 180 ° dönecek. Uygun fiyatlı modeller bile, çevrelerindeki dünyaya göz kulak olmak için panoramik çatılara ve monitörlere sahip olacak.

Kişisel veya kiralık araç, dünyanın birçok havalimanında bulunan kapsül otellere alternatif olacak. Yolculuk sırasında geceyi içinde rahatça geçirebilir ve dışarı çıkmadan önce kendinizi düzene sokabilirsiniz. Kim bilir, belki 2050’de işe giderken uyuyor, duş alıyor ve dişlerimizi fırçalıyor olacağız?

Geleceğin arabaları ne kaybedecek?

Radyo, navigasyon ve gösterge paneli. Bilgiler, sürücünün akıllı telefonuna iletilecektir.

Güneşlik. Sıvı kristal camlar otomatik olarak karartılabilir.
Orta konsoldaki düğmelerin dağılması. Tesla’nın zaten sahip olduğu büyük dokunmatik yüzey ile değiştirilecekler.
Pnömatik lastikler. Şişirilebilir iç lastiklerin yerini yeni, elastik, delinmeye dayanıklı polimerler alacaktır.

Çıkıntılı davlumbazlar ve sandıklar. Yollarda giderek daha az alan var, bu nedenle her santimetre küpün verimli bir şekilde kullanılması gerekecek. Arabalar tekerlekli kapsüllere benzeyecek.

Mekanik şanzımanlar. Manuel vites değiştirme, yakıt tasarrufuna yardımcı olan robotik şanzımanlar arasında kaynak israfıdır.

İlk yardım çantaları ve yangın söndürücüler. Araçlara yangınları söndürecek, yaraları dezenfekte edecek ve acil servisleri çağıracak otomatik acil yardım sistemleri verilecek.

Çözüm

Varsayımlarımız mevcut eğilimlere dayanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda insanlığın büyük bir teknolojik atılım yapması ve geleceğin arabalarının tamamen farklı görünmesi mümkün. Ancak şimdilik, bu tahminler ulaşımın gelişimi yönünde oldukça gerçekçi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.