Hibrit Araçlar Hakkında Merak Edilenler | Neden Hibrit Araç Kullanmalı


Elektrikli araçlar şu ana kadar pahalıdır ve sık sık şarj edilmesini gerektirir. Her gün için ekonomik ulaşıma ihtiyacınız varsa, meleze daha yakından bakmak daha iyidir. Hibrit bir aracın nasıl çalıştığını, avantajlarının neler olduğunu ve satın almadan önce bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Hibritin Çalışma Prensibi Nedir

“Melez” kelimesi “karışık” anlamına gelir. Hibrit araçlar iki enerji kaynağı kullanır — yanıcı petrol ürünleri ve elektrik. Bu tür makinelerde birden fazla motor var. Güç aktarma organları, gücü karmaşık bir aktarma organı aracılığıyla tekerleklere aktararak birlikte çalışır.

Genellikle elektrikli motor, içten yanmalı motora zor durumlarda yardımcı olur: yükselirken, trafik ışığından başladığınızda, sollarken. Ana motor devir sayısı azalır, aşınma yavaşlar, yakıt tüketimi azalır ve dinamikler aynı kalır veya iyileşir.

Bazı melezlerin çalışma prensibi, otomobilin elektrikle başlamasına izin verir. En iyi modeller içten yanmalı motoru çalıştırmadan 50-100 km’ye kadar sürüyorlar – şehirde sessiz bir şekilde sıfır egzozla gidiyorlar.

Bir aksın benzinli motorla sürüldüğü ve ikincisinin elektrikli olduğu hibrit araçlar da vardır. Bu, aracın şemasını karmaşıklaştırmadan ve bakım maliyetlerini neredeyse hiç artırmadan erişilebilirliği artırmanıza ve kullanımı iyileştirmenize olanak tanır.

Hibrit avantajları ve dezavantajları

Hibrit bir aracın ana avantajı daha az yakıt tüketimidir. 2021 Toyota Prius, karışık bir döngüde 100 km başına 4,3 litre benzin tüketiyor. Kapasite karşılaştırılabilir olan skoda Octavia 1,6 MPI, aynı koşullar altında 7,5 litre yakıt tüketir. Yıllık ortalama 16.000 km’lik bir kilometre ve litre başına 50 ruble benzin maliyetiyle, araba harcayacak:

Skoda Octavia— 7,5 * (16 000 / 100) * 50 = 7,5 * 160 * 50 = 60 000 ruble;
Toyota Prius— 4,3 * 160 * 50 = 34.400 ruble.
Yıllık tasarruf 25.600 ruble.

Toyota Prius’un şebekeden şarj edilebileceğini ve yaklaşık 30 km’lik bir elektrikle Seyahat edebileceğini düşündüğümüzde, daha da etkileyici bir rakam elde edeceğiz. Yıllık ortalama kilometreyi yılın iş günü sayısına bölerek günde 60 km alırız. Bunların yarısı hibrit, 5 kWh enerji harcayarak elektrikle geçiyor. Moskova’da kilovat başına maliyet 5,66 ruble. O zaman maliyetler eşittir:

benzin— 4,3 * (8 000 / 100) * 50 = 17 200 ruble;
elektrik— (8000 / 30) * 5 * 5,66 = 7 550 ruble;
toplam— 17 200 + 7 550 = 24.750 ruble.
Yıllık tasarruf 35.250 ruble.

Hibrit araçların azaltılmış yakıt tüketimi tek artı değildir. Melezler yakıt ikmali yapmadan daha uzun sürer. Toyota Prius, Moskova’dan St. Petersburg’a benzin istasyonunu ziyaret etmeden ulaşabilir. Hibrit bir araba elektrikli bir motorla hareket edebiliyorsa, hem yolcular hem de başkaları için daha rahat olan çok daha az benzin sesi çıkarır. Buna ek olarak, elektrik motoru düşük devirlerde maksimum tork geliştirir-hibrit yerden daha hızlı başlar.

Eksileri, hibrit bir aracın çalışma prensibinden gelir. İçten yanmalı motorun yanı sıra elektrik motorları, aküler, şanzımandaki karmaşık üniteler ve ek kontrol üniteleri de gereklidir. Makine çok daha karmaşık ve daha pahalıya mal oluyor. Örneğimizde kullanılan prius’un maliyeti 1 milyon ruble, yeni Skoda Octavia’dan 800 bin ruble ve benzinli motorlu ikinci el otomobilden 450-500 bin ruble arasında başlıyor

Çoğu zaman, hibrit araçların daha fazla onarım maliyeti gerektirdiğini duymanız gerekir. Bu popüler bir efsanedir, bakım maliyetleri daha da düşüktür. Benzinli motor mümkün olan en yumuşak koşullarda çalışır ve daha yavaş aşınır. Ancak onarımla ilgili bir sorun var: Rusya’da şu ana kadar hibrit tahrik ve elektrik motorlarında uzmanlaşan çok az sayıda oto tamircisi var. Uzman istasyonda sıraya girmeye hazırlanın.

Hibrit araçların cihaza göre sınıflandırılması
Mikro hibritler
Normal marş motoru yerine güçlü bir motor Alternatörü takılmıştır. Yavaşça yavaşladığında, yüksek kapasiteli bir bataryayı şarj ederek elektrik üretir. İçten yanmalı motor, geleneksel jeneratörü döndürmek için daha az enerji harcar veya hiç harcamaz. Bu tür hibrit cihaz teknolojisi Mazda, Hyundai, BMW, Audi ve diğer markalar tarafından kullanılmaktadır. Sürüş tarzına bağlı olarak yakıt tüketimini %5-15 oranında azaltır.

Hafif (orta) melezler

İçten yanmalı motora 30 beygir gücüne kadar düşük güçlü bir elektrik motoru yardımcı olur. Yakıt tüketimini azaltmak ve aşınmayı yavaşlatmak için özellikle zorlu koşullarda devreye girer. Makine elektrikli bir arabada hareket edemez. En iyi ihtimalle sessizce başlar ve 5 km/s’nin üzerindeki hızlarda benzinli motor çalışır. Güç kaynağı kompakt piller veya kapasitörlerdir. İkincisi daha ucuz, daha güvenilir ve soğuğa karşı daha az hassastır. General Motors, Honda, BMW ve hatta Ferrari’nin ılımlı melez teknolojisi kullanılıyor. Yakıt ekonomisi %15-25’e ulaşır.

Paralel melez

Araç, içten yanmalı motoru çalıştırmadan temiz bir elektrikli motorla 30-150 km’ye kadar hareket edebilir. Çoğu zaman, Ana motor ve şanzıman arasındaki güç ünitesine ek bir motor monte edilir. O zaman gücü küçük-50 beygir gücüne kadar. Dinamik sarsıntılar olmaksızın 30 ila 60 km / s’lik sabit bir hızda sürdüğünüzde bağımsız olarak çalışır. Bu tasarım Volkswagen, Porsche, Audi ve Mercedes-Benz tarafından kullanılmaktadır.

Elektrik motoru ayrı olarak monte edilmişse, gücü sınırlı değildir-bazı modellerde 200 beygir gücünü aşmaktadır. Buna göre, temiz bir elektrik prizinde daha iyi bir dinamik elde edersiniz. Bu teknoloji Toyota, BMW ve Lexus tarafından tercih edilmektedir.

Bazen içten yanmalı motor ve elektrik motoru farklı eksenlere monte edilir. Bu, nispeten basit bir mekanik şemaya sahip dört tekerden çekiş elde etmeyi mümkün kılar. Aracın açıklığı artar, yakıt tüketimi azalır, kullanım iyileştirilir. Bu şemaya göre hibrid otomobiller Peugeot, Citroën, Nissan ve FİAT tarafından işletilmektedir.

Seri melez

Araba her zaman elektrikli bir arabada hareket eder. Enerji rezervi 150-200 kilometre arasındadır. Akü boşaldığında içten yanmalı motor çalıştırılır. Burada doğrudan tekerleklere bağlı olmayan bir jeneratör görevi görür. Motor sabit devirlerde sessiz modda çalışır, bu nedenle normal araçlardan çok daha yavaş aşınır. Yakıt tüketimi 100 km başına 1,5 ila 3,5 litre arasındadır. seri örnekler henüz çok az, Chevrolet Volt ve Opel Amper hatırlayabilirsiniz.

Paralel-seri melez

Böyle bir hibrid araç, iki tasarımın özelliklerini birleştirir. Sabit bir tempoda düz bir yolda ilerlerken, içten yanmalı motor güçlü jeneratörü döndürür ve aküyü şarj eder. Yük yükseldiğinde, hızlanmayı hızlandıran ve düzensizliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olan bir elektrik motoru devreye girer. Bu plan Toyota’nın mükemmelliğine getirildi. Ayrıca Volvo ve BMW’DE de bulunabilir.

Hibridizasyon perspektifleri

Hibrit otomobiller başlangıçta Amerikan ve Japon pazarları için üretildi. Orada teknolojiler «tarandı» ve farklı düzen seçenekleri denendi. Melezlerin popülaritesi artıyor-Rusya da dahil olmak üzere başka ülkelerde görünüyorlar. Fiyat düşüyor, bu da onları halka daha erişilebilir kılıyor. 2021’de hibrit makineler, güvenilirliği, dinamikleri ve etkileyici enerji rezervleri için satın almaya değer. Önümüzdeki yıllarda faydaların listesi ekonomiyle yenilenecektir. Fiyat farkı 4-5 yıl içinde ödenirse, bir meleze sahip olmak çok daha karlı olacaktır. İçten yanmalı motor gereksinimleri sürekli olarak sıkılaşmaktadır. Bu nedenle, 2030-2035 yılları arasında hibrit makineler elektrikli arabalara tek alternatif olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.