Japon Kalitesi | Daihatsu


Japon şirketi Daihatsu, 1907 yılına kadar uzanıyor ve kuruluşu, Osaka Üniversitesi Turimi profesörlerinin isimleriyle güçlü bir şekilde ilişkili ve Yoshinka, kendi tasarımlarına sahip içten yanmalı motorların üretimi için bir şirket kurdu. Şirket bugün büyük bir küçük otomobil üreticisidir ve Toyota endişesinin bir parçasıdır .

Yeni motor markasının adı Hatsudoki Seizo Co. , ve Daihatsu adı çok daha sonra ortaya çıktı.Şirketin ilk motorları, metanla çalışan ve gaz, madencilik ve denizcilik sektörlerinin vazgeçilmezi olan gazlı güç üniteleriydi. 1919’da şirket yeni araçların üretimini düşünüyor – arabalar ve 2 kamyon üretiyor. Otomotiv endüstrisi hızla büyüdü ve 1930’da şirket ilk üç tekerlekli modelini tanıttı. 500 cc’lik bir motorla donatılmıştı. Ve son derece ekonomikti. Önümüzdeki 4 yıl boyunca şirket, Japonya’daki ilk kompakt dört tekerlekli otomobilin sonucu olan kendi gelişmelerini sürdürdü. “Japon” un düşük fiyatı ve inanılmaz kompaktlığı, bu küçük arabalar için büyük bir talep yarattı. 1938’de şirketin yeni fabrikası Ikeda’da açılır. Aynı yıl şirket, 1.2 litrelik motora ve üç şanzıman hızına sahip bir spor otomobili halka tanıttı. Böyle küçük bir araba kolayca 70 km / s hıza çıkabilir!

 

Daihatsu’nun Geleceği

1951’de Daihatsu, Daihatsu Kogyo Co. olarak yeniden adlandırıldı. Bir dizi yeniden yapılanma nedeniyle. Ve 6 yıl sonra, Japon pazarı küçük arabalarla tamamen doydu ve şirket onları ihraç etmeye karar verdi. Ülkeyi terk eden ilk mikro otomobil , çok popüler olan Midget oldu.

Ancak şirket , toplayıcının kendi versiyonunu geliştirdi ve 1960 yılında 356cc 2 zamanlı çift silindirli motora sahip Hi-Jet modelini tanıttı . Ayrıca, 1961’de iki kapılı bir Hi-Jet minibüs piyasaya sürüldü ve bir yıl sonra 797 cc motor kapasitesine sahip bir New-Line pikap piyasaya sürüldü . bkz. Gelecek yıl, ikinci nesil Hi-Jet modellerinin ışığını gördü .

1966’da Daihatsu Compagno, İngiltere’ye otomobil ihraç eden ilk Japon şirketi oldu. Ek olarak, 1968’de, Fellow SS ışığı gördü – 32 hp karbüratör motorlu başka bir mikro araba. 31 beygir gücünde bir motorla Honda N360’a bir tür cevap oldu .

1970’lerde Daihatsu , araçlarının birkaç yeni modelini piyasaya sürdü ve bunları İngiltere’ye ihraç etmeye başladı. Diğer 4 kapılı sedanlar piyasaya sürüldü. 1975 yılında şirketin adı Daihatsu Motor Company olarak değiştirildi . Toyota Corolla’ya dayanarak , hızla popüler hale gelen Daihatsu Charmant arabası monte edildi . Aynı zamanda 2,5 litre dizel motorlara kadar otomobil motorlarının hacminde de artış var.

Kaliteli Araç Seçeneğinde Daihatsu

1980’de Japon otomobil pazarı başka bir yenilik gördü – Cuore otomobilinin ticari bir versiyonu olan Mira Cuore . 1984 yılında şirket , Rocky SUV modelini de piyasaya sürdü . Aynı zamanda Daihatsu, Çin’de maliyeti önemli ölçüde azaltan yeni bir araç montaj tesisi açıyor. 1985 yılında şirketin 10 milyonuncu arabası üretildi. Şirkette her 3 yılda bir, her biri kendine özgü tasarım ve teknolojiye sahip yeni modeller ortaya çıkıyor.

1990’larda Daihatsu markası altında tüm yeni modellerin piyasaya sürülmesi devam ediyor. 1992’de oldukça eski Leeza’nın yerini alan Opti modeli ortaya çıktı . Hijet, Piaggio VE ile ortak girişimde İtalya’da montaja başladı .

Ayrıca şirket yarış arabaları da üretiyor. Örneğin, Charade Gtti 1993 yılında Safari Rallisi’nde birinci oldu . Yeni Move arabası 1995 yılında Japon tüketicilere tanıtıldı ve öncekilerden biraz daha büyüktü, neredeyse mikro arabaların ötesine geçti.

1996 yılında, araba biraz yeniden tasarlandı ve boyutları geleneksel olanlara yakındı. Modele Gran Move adı verildi . 1999 yılında Tada tesisi ISO 9001 sertifikasına tabi tutuldu.

Kasım 2003’te Daihatsu , TANTO aracını satmaya başladı . “Mutlu bir aile için bir alan” olarak konumlandırıldı.

Daihatsu’nun Yarınları

Aynı yılın Aralık ayında Daihatsu ve Toyota , Endonezya’da Daihatsu XENIA ve Toyota AVANZA ikili modelinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu .

2004 yılında, Daihatsu ve Toyota’nın ortak bir geliştirmesi pazara girdi – Boon ( Daihatsu ) veya Passo ( Toyota ) modeli . Aynı yılın Ağustos ayında MOVE LATTE satışları başladı. Kasım ayında Daihatsu, Mira Gino modelini güncelledi.

2005 yılında Daihatsu Delta , HIJET CARGO Hybrid satışlarına başlandı . Daihatsu Sirion da açıklandı . Yıl sonunda yeni Esse süpermini ortaya çıktı .

2006 yılında kompakt SUV Be-go (Daihatsu) veya Rush ( Toyota ) ile Sonica pazarlanmaya başlandı . Yeni bir Soo arabası ortaya çıktı .

2007’de Daihatsu Sonica, Enerji Tasarrufu Ödülü ve Kaynak Enerji Ajansı Direktörü Ödülü’nü kazandı. Daihatsu XENIA Çin’de satışta . Daihatsu Gran Max Endonezya’da tanıtıldı .

2008’de Daihatsu yeni bir SUV – Perodua Nautica’yı duyurdu. Tanto Sloper güncellendi . Biz satışına başlamıştır Taşı Conte ve Taşı ConteCustom yanı sıra bir Boon Luminas .

2009 yılında, Luxio kompakt otomobil Endonezya’da duyuruldu . İlkbaharda, anahtar sınıfı Mira Sosoa’nın küçük hatchback’i satılmaya başlandı .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir