Motor Yağı Nasıl Seçilir?


Makinenin uzun süre hizmet vermesi ve kusursuz çalışması ile sizi memnun etmesi için teknik sıvıları ve diğer sarf malzemelerini zamanında değiştirmeniz gerekir. Size bir araba motoru için nasıl yağ seçeceğinizi anlatacağız.

Motor yağlarının çeşitleri ve özellikleri

Üretim teknolojisi

 

Mineral, akaryakıtın damıtılmasıyla elde edilir. En ucuzlarıdır, ancak özellikleri kararsızdır. Yüksek sıcaklıklarda, aktif bileşenler hızla yanar, bu nedenle yağlayıcıların iki kat daha sık değiştirilmesi gerekir.

Hidrokraking yağları, petrol hammaddelerinin rafine edilmesi, ağır moleküllerin ayrılması ve ortaya çıkan maddelerin hidrojen ile doyurulması yoluyla üretilir. Uygun fiyatı, iyi aşınma önleyici ve korozyon önleyici özelliklerle birleştirirler. Eksileri, mineral olanlardan biraz daha fazla olan düşük hizmet ömrüdür.

Sentetik olanlar, petrol ürünlerinin derin işlenmesiyle üretilir. Polialfaolefinlere ve esterlere dayanırlar. Aktif bileşenlerin doğru kombinasyonunu seçen kimyagerler, optimum özellikleri elde eder. Sentetik yağlar daha pahalıdır, ancak daha uzun ömürlüdür, motoru aşınmaya karşı daha iyi korur, kiri temizler ve aşırı sıcaklık değişikliklerine dayanır.

Mineral ve sentetik karıştırılarak yarı sentetik elde edilir. Nispeten basit bir motor tasarımına sahip çoğu orta ve bütçe otomobil için “altın ortalama” olarak kabul edilirler. Yarı sentetikler, saf sentetiklerden daha ucuzdur, ancak mineral ürünlerden daha dayanıklı ve daha güvenlidir.

Ayrıca, otomobiller için her türlü motor yağına değiştirici katkı maddelerinin eklendiği de anlaşılmalıdır. Sürtünmeyi azaltır, aşırı koşullar altında fiziksel performansı iyileştirir, korozyonu engeller ve başka faydalar sağlarlar. Bu nedenle, aynı atamaya sahip iki yağ farklı davranabilir.

SAE motor yağı sınıflandırması

 

ABD Otomotiv Mühendisleri Topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Her ürüne viskozitesini gösteren bir indeks atanır. Bir numuneyi test ederken, dinamik özellikleri değerlendirilir – sıvı kalma ve belirli bir sıcaklıkta yağlama sisteminden pompalanma yeteneği.

Binek otomobil yağlarının çoğu çok dereceli yağlardır. SAE sınıflandırmasına göre, örneğin 15w40 gibi bir çift indeks atanır. İlk bölüm, kışın, düşük sıcaklıklarda, ikincisi – yaz aylarında, yüksek sıcaklıklarda dinamik özellikleri gösterir. Seçim yaparken kış parametrelerine odaklanmak daha iyidir:

0w – -40 ° sıcaklıkta sıvı kalır;

5w – -30 ° ‘den;

10w – -25 ° ‘den;

15w – -20 ° ‘den;

20w – -15 ° ‘den;

25w – -10 ° ‘den.

Yaz özelliklerine göre yağ seçmek çok daha kolaydır. İkinci sayının 30’dan büyük olması gerekiyor. Daha iyi – 40. Bu sayede yaz sıcağında uzun çalışmalarda motorun düzgün yağlamasını sağlamış olursunuz.

Ticari araçlar, inşaat, tarım ve özel ekipmanlar için yağlar yaz ve kış olabilir. Bu nedenle, SAE 10w bileşimi yalnızca kışın ve SAE 40 – yalnızca yazın kullanılabilir.

API motor yağı sınıflandırması

Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. Bir yağlayıcının kalitesini gösterir – otomobil motorundaki aşınmayı yavaşlatma yeteneği.

API sınıflandırması, yağları üç gruba ayırır. S harfi, benzinli motorlar için formülasyonları, C – dizel motorlar için formülleri belirtir. Endeks bir kesir üzerinden yazılırsa, bileşim, yakıt türünden bağımsız olarak herhangi bir motora dökülebilir. Kalite, A’dan (en kötü) N’ye (en iyi) kadar ikinci harfle belirtilir. Örneğin SN/CF benzinli motorlar için harikadır ancak dizel motorlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Önerilen yağ türü araç kılavuzunda belirtilmiştir. Daha iyi bir bileşim satın alabilirsiniz, ancak çubuğun düşürülmesi önerilmez – motor aşınması hızlanır, güç özellikleri azalır ve onarım maliyetleri artar.

ACEA motor yağı sınıflandırması

 

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği – Association des Constracteuis Europeen des Automobiles tarafından düzenlendi. Yağlayıcının temel özelliklerini ve niteliklerini gösterir.

Bu sınıflandırmaya göre, yağ tanımı bir sayı ve bir harften oluşur. Sayı – 1’den 5’e kadar bir ölçekte gresin kalite seviyesi. Harf, bileşimin kapsamını gösterir:

A – benzinli motorlar.

B – dizel motorlar.

C – egzoz gazı nötrleştiricili makineler için.

E – uzun yağlayıcı değişim aralıklarına sahip kamyonlar ve diğer ekipmanlar için.

Örneğin, A4 / B4 yağı, yüksek hıza sahip motorlara sahip modern benzinli ve dizel otomobiller için uygundur.

ILSAC motor yağı sınıflandırması

Uluslararası Yağlayıcı Standardizasyon ve Onay Komitesi tarafından oluşturulmuştur. Verimlilik ve çevre dostu olmak için modern gereksinimlere uygunluk gösterir.

Şu anda kullanımda olan iki standart vardır:

GF-4 – atmosferik motorlar için;

GF-5 – Euro 5 veya daha yüksek çevre standartlarını karşılayan turboşarjlı, doğrudan yakıt enjeksiyonlu ve yüksek verimli egzoz gazı dönüştürücülü motorlar için.

Arabanızın motoru için doğru yağı nasıl seçersiniz?

En iyi yol, kullanım kılavuzunda belirli yağlayıcı türünü bulmaktır. Tipik olarak, otomobil üreticileri, petrol geliştirme siparişi vermek için büyük petrol şirketleriyle birlikte çalışır. Böyle bir kompozisyon satın alarak, makinenin özelliklerine %100 karşılık geldiğinden emin olabilirsiniz.

Özel bir öneri yoksa motor yağı SAE, API ve ACEA ve ILSAC sınıflandırmasına göre seçilebilir. Uygun yağlayıcı sınıfları aracın kullanım kılavuzunda belirtilmiştir.

Motor onarım uzmanları, aşındıkça yağların değiştirilmesini önerir. Üretici başlangıçta SAE 5w40 viskoziteli bir yağlayıcı önerdiyse, 150 bin kilometre sonra 10w40 ile değiştirmek daha iyidir. Motorun gelişmesi nedeniyle, iyi deterjan özelliklerine sahip çok sıvı bileşimler, parçaların tahribatını hızlandırabilir ve ünitenin kaynağını azaltabilir. Bu durumda, uygun yağlayıcıları seçecek olan bayilik uzmanlarına veya yetkili bir atölyeye danışmak daha iyidir.

Popüler markalar

Motor yağı üreticilerinin sıralaması Shell, Castrol, Mobil, Elf, Motul ve Total tarafından yönetilmektedir. Rus markaları geride kalmıyor. Uzmanlar Lukoil, TNK ve Gazpromneft tarafından üretilen yağları tavsiye ediyor.

Motor yağı seçerken yaygın hatalar

Ne kadar pahalı o kadar iyi. Fiyata değil, fiziksel ve kimyasal özelliklere odaklanmanız gerekir. Eski bir araba için birinci sınıf sentetikler, en uygun fiyatlı maden suyundan daha yıkıcı olacaktır.

Katkı maddeleri ekleme. Gerekli olan her şey zaten üretici tarafından yağa dökülmüştür. SSCB’de ve 1990’ların başında üretilen en ucuz yağlayıcılar için katkı maddelerine ihtiyaç vardı. Yabancı maddeler ekleyerek, iyi bir yağlayıcıyı bozma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Mevsimlik yağ alımı. SAE sınıflandırması, bir bileşiğin yalnızca yaz veya kış aylarında kullanılmasına izin veriyorsa, her mevsim başında değiştirmeye hazır olun. Bunu yapmayı unutursanız, motor güç kaybeder ve çok daha hızlı aşınır.

Bakım aralıkları için satın alın. Yağ üreticisinin kendi gereksinimleri ve standartları olabilir. Ambalaj, yağın her 5000 km’de bir değiştirilmesi gerektiğini söylüyorsa, aracın servis kitabındaki önerilere rağmen bunu yapın.

Sahte satın almak. Marka ne kadar ünlü olursa, ürünlerini taklit eden sahte ürünler o kadar fazla olur. Yağlayıcıları yalnızca güvenilir mağazalardan ve servis istasyonlarından satın alın. Sahte alırsanız, arabanın ömrünü önemli ölçüde azaltma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.