Uzun ve Yorucu Bir Hikaye | DAEWOO Tarihçesi, Hakkında Bilgiler


Zor bir geçmişe ve büyük bir isme sahip Güney Koreli bir şirket, mütevazı bir araba motoru tamir şirketinden geliştirildi. General Motors motorlarının onarımında uzmanlaşan Shinjin Motors atölyesi, giderek kapasitesini artırdı ve 1970’lerde bir fabrika statüsüne ulaştı. Markanın hem adı hem de amacı değişti. Daewoo endişesi şimdi Güney Koreli arabalar üretmeye çağrıldı.

1972 yılında GM ile stratejik ortaklık anlaşması imzalandı . Adı , ev aletleri, elektronik, gemi ekipmanları ve çok daha fazlasını üreten en büyük nakliye devlerinden biri olan Daewoo şirketinden geliyor . Shinjin Motors’da hisse satın alan ve GM’nin ortağı olan oydu.

Daewoo Hakkında Bilgi

1980’lerin ortalarında şirket, Doğu Avrupa’daki üretimin nişlerini bulmalarına ve sıkıca işgal etmelerine yardımcı olacağına inanarak aktif olarak Avrupa ve Asya pazarlarına baktı. Açıkçası, ulusal otomobil endişeleri ve holdingleri olan çok sayıda müttefik girişimin yaratılmasının temeli bu pozisyondu.

Bununla birlikte, 1986’da Daewoo markası altında üretilen ilk otomobil doğdu. Bu, Koreli bir şirket tarafından GM’den hafif bir el ile lisanslanan Opel Kadett E idi . Bu araba için çeşitli isimler Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da dolaştı . Yeni Dünya’da arabaya Pontiac Le Mans ve Avrupa’da – Daewoo Racer adı verildi . 1994 yılında Daewoo Nexia’nın piyasaya sürülmesinin temelini oluşturan bu modeldi . Şu anda Özbekistan’daki bir tesiste Nexia II adı altında üretilmektedir.

1988’de şirketin serisi, minyatür 0,8 litrelik bir motora ve beş kapılı bir gövdeye sahip olan Tico otomobiliyle de yenilendi . Ucuz ve gösterişsiz araba Güney Kore’de hızla popülerlik kazandı, ancak ihracatta çok kötü satıldı. Küçük modeli kabul etmeyen Avrupalılar, daha fazla lükse alışmış bu arabayı almak istemediler.

Daewoo Özellikleri

1994 yılında, Nexia modeline ek olarak , Daewoo başka bir yenilik daha yayınladı – akılda kalıcı Espero adında bir araba . Yeniliğin tasarımının otomotiv dünyasının en ünlü tasarım atölyelerinden biri olan Bertone tarafından önerilmiş olması dikkat çekicidir . Yenilik, otomobil meraklıları üzerinde bir etki yarattı ve bir dizi hayran ve hayran dalgası yarattı.

Ancak 1990’ların ortalarında başlayan Güney Kore krizi şirketin tam kapasiteyle büyümesini engelledi. Ulusal bir satış pazarının yokluğunda Daewoo, modaya uygun tuning stüdyosu ItalDesign ile işbirliği yapmaya karar verir . Uzmanlarıyla birlikte 4 yeni model araba şirketin konveyörlerini terk ediyor – Matiz , Lanos , Nubira ve Leganza . Ciddi bir kriz yaşamayan Avrupa pazarını ele geçirmeyi amaçlamadılar. Arabalar A’dan D’ye sınıflarda sunuldu ve nüfusun tüm kategorilerini hedef aldı. Ne yazık ki, bu araçların satışları analistlerin beklediğinden daha düşük seviyelerdeydi.

Şirket , 1990’ların sonundan beri Avrupa’da popüler olan SUV pazarına girmek için Koreli marka SsangYong’u satın alarak yatırım yaptı . Etkileyici kâra rağmen, otomobillerin çoğu iç pazarda satılıyor ve diğer üreticilerin güçlü rekabeti nedeniyle otomobillerin ihracat versiyonları zayıf satılıyor. Şirket ayrıca ödünç alınan platformlara dayalı büyük arabalar geliştirdi.

Neden Daewoo?

Bu arada Batı pazarlarını hızlı bir şekilde ele geçirme planı çökerken, zengin üretim tesisleri ve oldukça ucuz otomobiller için potansiyel satış pazarları ile gözünü Doğu Avrupa’ya çevirdi. Sonuç olarak, Özbekistan , Ukrayna , Romanya , Çin ve Polonya’daki fabrikalarla bir dizi ortak girişim başlatıldı . Çok sayıda yeni araba, geri kalmış ülkelere aktı. Beklendiği gibi, kaliteleri orijinalinden çok daha düşük çıktı ve eski SSCB ülkelerinde yerli otomobil endüstrisine güvenmeme eğilimi, Kore markasının otomobillerinin potansiyel satışlarını daha da azalttı.

Sonunda şirket iflas ilan etmek zorunda kaldı. Varlığı boyunca Daewoo’nun gerisinde kalmayan borç verenler, hisselerin %33’ünü kendileri için “ele geçirdiler”. %42.1’i GM tarafından alındı , %14,9’u da Daewoo otomobillerinin Japonya’ya tedarik edildiği Japon şirketi Suzuki tarafından satın alındı . Endişe 10 Hakkında% aittir Şanghay Otomotiv gelen Çin .

Şu anda, Daewoo markası altındaki otomobillerin üretimi tamamen durduruldu – marka, ekonomik krizin son birkaç yılında kendisini çok fazla itibarsızlaştırdı. Avrupa ve Amerika’da şirket Chevrolet adı altında, Asya bölgesinde ise Suzuki markası altında tedarik edilmektedir . Modellerin isimlerinde değişiklikler oldu. Aveo ve Lacetti gibi arabalar ortaya çıktı ve Daewoo’nun arabalarının önceki versiyonlarının halefi oldu – Kalos ve Nibura II . Şirket, dünya çapında büyük üretim tesislerine sahip olmaya devam ediyor ve aktif olarak yeni bir isim altında yeni pazarlara açılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.